Strona główna Darmowe ebooki Okazik Suchary
Wróć   Strefa-X.pl - Recenzje Filmów i Gier, forum dyskusyjne Strefa X > STREFA GIER > Rozmowy o grach > Poradniki

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 30-01-2009, 16:30   #1
mariusz695
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Postów: 46
Domyślnie Poradnik do Final Fantasy V

Final Fantasy V - Opis pierwszego świata
Final Fantasy V - Opis drugiego świata
Final Fantasy V - Opis trzeciego świata
Final Fantasy V - Summony
Final Fantasy V - Magia
Final Fantasy V - Przedmioty
Final Fantasy V - Shinryu i Omega
Final Fantasy V - Profesje


Cytat:
Meteor at Tycoon
Po krótkiej scence, związanej z zatrzymaniem się wiatru, dosiądź swego Chocobo i udaj się do lasu gdzie spadł Meteor. Tam uratuj dziewczynę przed Goblinami. Przedstaw się jej (Butz). Podejdź bliżej meteoru, spotkasz tam Galuf’a, który nie pamięta nic poza swoim imieniem i że musi iść do Wind Shrine, po chwili wyruszy więc tam z Lenną. Na prawym dolnym rogu lokacji jest skrzynia z FenixDown'em. Wyjdź z lokacji i idź na północ. Znowu będziesz musiał walczyć z Goblinami i znowu uratować Lenne i przy okazji Galuf'a. Bohaterowie postanowią razem pójść do Wind Shrine, tak wiec na Bocu idź do uformowanej przez trzęsienia jaskini.

Pirats Cave
Jeśli odniosłeś rany możesz wyleczyć się w Recovery Spring. Idąc dalej natrafisz na skrzynie z Leather Helmet i zobaczysz jak otworzyć tajne przejście. Później zobaczysz statek, na którym dostać się będziesz mógł do Wind Shrine. Statek ten płynie, chociaż nie ma wiatru. Tak wiec podążaj dalej i wejdź na statek. Gdy nie będziesz mógł go ruszyć przyjdzie banda piratów, która zamknie cię w kajucie dla zbrodniarzy (hehe). Co ciekawe Faris ma taki sam pendant jak Lenna, czyżby rodzina królewska? Rano kapitan zgodzi się popłynąć z tobą i przyłączy się do teamu. Statek pociągnie Syldra. Właśnie dzięki niej się porusza. Kiedy wypłyniesz w morze pirat zapyta cię czy może poprowadzić statek. Jeśli się zgodzisz to wylądujecie przy Wind Shrine.

Wind Shrine
Wejdź do środka i porozmawiaj z typkami w pokoju po lewej. Jeden z nich da ci 5 Potion'ów. Możesz się też wyleczyć. Teraz idź na górę. Po drodze miniesz dwa SP i parę skrzyń, w których będą Tent, Leather Helmet, Broad Sword. W końcu spotkasz pierwszego bossa.
Boss Wing Raptor Ptaszek ten jest cienki. Atakuj go cały czas Fight, (bo czym innym można go atakować) a kiedy schowa się skrzydłami nie atakuj go, bo dostaniesz z kontry, a i tak nic mu nie zrobisz, możesz się wyleczyć, jeśli chcesz. Potem znowu to samo i powinien być martwy. Po walce dostaniesz

PhoenixDown
Wejdź do wejścia które blokował stwór, znajdziesz tam Staff. Potem idź do Crystal Room. Każdy z bohaterów dostanie dusze kryształu. Król Tycoon opowie Ci o tym, te dusze wybrały drużynę, którą prowadzisz. Dostaniesz pierwsze profesje i zadanie – ochrona pozostałych trzech kryształów przed złymi mocami. Wyjście jest na górze tego pomieszczenia. Od Boco'a możesz się dowiedzieć co nieco o systemie. Tak więc ustaw sobie Job'y i popłyń do miasta Tule.

Tule
Piraci pójdą na piwo, oczywiście Faris także. Wejdź do pubu, żeby zagrać na pianinie musisz obejrzeć występ tancerek. Wejdź na górę, obejrzysz śmieszną scenkę z Faris. W mieście jest dom, gdzie możesz się dowiedzieć paru rzeczy o grze, nazywa się „Beginner’s House”. Jeśli nie jesteś początkującym wykopią Cię jak psa. Można w nim znaleźć: Tent, Phoenix Down, Potion, Ether, 100Gil, potwór – po obiciu mu twarzy dostaniesz Leather Shoes. Kup sobie magię, jeśli potrzebujesz – uzbrojenie, jakieś leczące przedmioty (jest tylko Tent i Potion). W beczkach nieopodal mostu są Tent i Potion. Teraz przejdź przez most i wpadnij do Zokka. Zostaniesz u niego na noc (nic sobie nie wyobrażaj). Gdy Butz będzie wspominał rodziców, Zokk da mu klucz do Torna Canal. Rano opuść miasto. Faris zostawi piratów.

Torna Canal
Po „wzruszającej” scence kieruj się swoją łajbą do kanału, otwórz bramę. Kiedy będziesz przepływał przez rzekę wpadniesz w wir.
Boss Karlabos Lv5 HP650 Używaj Bolt'a, lecz się Cure, Monk też będzie przydatny. Jest słaby więc nie powinieneś mieć żadnych problemów. Po walce dostaniesz Tent'a i 5AP.
Niestety wir pochłonie Syldrę, Faris nie będzie mógł tego znieść. Statek będzie dryfował aż trafi na cmentarzysko okrętów.

Ship Graveyard
Teraz trzeba się stąd wydostać. Schodząc w dół możesz pójść spać i odnowić siły (ale kto by chciał spać w takim miejscu pełnym duchów i innych zjaw). Przejdź po maszcie, potem w dół ekranu, po kamieniach (skąd one się tu wzięły?), w skrzynce jest Flail. Teraz idź na następny wrak. Wejdź do środka, jest tam Tent. Wejdź do wody, zejdź po schodach. W skrzynce z czaszką (nie martw się to nie żadne pohitlerowskie świństwo) jest 990Gil. Następnie masz dwa wyjścia. Weź z pomieszczenia na górze PhoenixDown. Teraz idź do tego na dole. Podążaj w dół. W skrzynce znajdziesz Potion. Wejdź po schodach. Uff wreście powietrze, może nieświeże ale zawsze coś. Teraz jesteś w bezpiecznym miejscu. Lenna pójdzie wysuszyć ubrania – nie patrz!!! Gdy Galuf z Butzem będą ogrzewać się przy ognisku wyda się sekret. Ona była za ładna żeby być mężczyzną. Tak, tak Faris jest kobietą. W końcu bycie chłopakiem jest znacznie ciekawsze. Dobra dosyć tych żartów, trzeba grać dalej. Za drzwiami masz SavePoint. Idź jedyną możliwą drogą, aż wyjdziesz na powierzchnię. Przejdź po maszcie, następnie po deskach w dół ekranu. Wejdź do środka kolejnego statku i zabierz stamtąd mapę świata i dwa Antidote i PhoenixDown. Udaj się na następną łódź. Otwórz skrzynkę a uruchomisz mechanizm, łódź wynurzy się. Takie coś powinni zastosować przy wyławianiu Kursk’a i innych takich złomów. Dobra nie ważne. Teraz kieruj się w górę ekranu po kamykach na plażę (nie przyszedłeś się tu opalać). Butz, Lenna i Faris zostaną zahipnotyzowani. Galuf dzięki temu, że stracił pamięć uratuje team przed stratą duszy. Teraz wystarczy już tylko ją pokonać.
Boss Siren Lv2 HP900 Boss ten ma dwie postacie - na pierwszą (niebieską) są dobre ataki fizyczne, polecam BuildUp u Monk’a, na drugą natomiast wykorzystaj fire. Po walce dostaniesz 5AP i Bronze.
Wyjdź na mapę świata. Jeśli naciśniesz Y (na SNES’ie), to włączy Ci się mapka. Idź do miasta, jest na południe od Ship Graveyard.

Carwen
Są nowe zaklęcia – Sleep, Mute i Armor. W Pub’ie zagraj na pianinie, w jednym z naczyń jest 1000Gil. Powinieneś kupić parę Antidote, inne przedmioty wg upodobania. Pogadaj z dziewczyną o zielonych włosach, stoi obok schodów Pub’u. Powie Ci, że możesz dostać się do Worus drogą morską, niestety nie ma wiatru, żaglowcem tam się nie dostaniesz. Teraz wróć do Pub’u, wejdź do pokoju naprzeciw wejścia i pogadaj z kolesiem, który tam jest. Dowiesz się od niego, że w północnych górach jest latający smok. To Hiryuu – smok króla Tycoon. Gdy będziesz gotowy ruszaj na wspinaczkę.

North Mountain
Góry jak już wspominałem są na północy. Nie można się tam zgubić, więc będę pisał co można tam znaleźć. Idź jedyną możliwą drogą zabierając PhoenixDown i Soft. Uważaj na kwiaty, po wejściu na nie możesz się zatruć. Za mostem w jaskini jest SavePoint. Podążaj dalej. Lenna znajdzie hełm jej ojca i przy okazji dostanie z zatrutej strzały. Magisa to kolejny boss. Obejrzyj scenkę i skończ z nią.
Boss Magisa Lv8 HP650 Wylecz od razu Lennę, rzuć na nią Antidote. On przywoła Forza, ma 850HP, pokonaj go jak za pierwszym razem. Znowu korzystaj z uroków BuildUp pamiętając o leczeniu się (Cure na wszystkich). Knight niech używa Fight. Walka nie jest trudna. Dostaniesz 6AP, Power i Whip.
Idź jedyną możliwą blabla, na szczycie jest Hiryuu. Lenna poświęci się dla niego i odlecisz jak ćpun po zjaraniu. Odwiedź teraz Tycoon.

Tycoon
Czeka tam na Ciebie kanclerz. Lenna jednak nie chce zostać w zamku, wierzy, że jej ojciec żyje, woli powrócić razem z nim. W nocy Lenna spotyka Faris na balkonie, mówi do niej siostro. Faris jednak mimo tego, że ma pendant nie wierzy, że jest księżniczką. Następnego dnia pora rozejrzeć się po zamku. W 1F jest Hi-Potion. Po prawej stronie zamku jest pomieszczenie, jest w nim starsza kobieta - opiekunka, twierdzi, że Lenna miała siostrę, która nazywała się Sarisa i zaginęła podczas sztormu. U niej w pokoju znajdziesz Cabin, Ether, PhoenixDown i Elixir. Przez Throne Room dostaniesz się na wyższe piętra. Po prawej stronie znajdziesz: 4F - Ether, Elixir, PhoenixDown, Majden’s Kiss. Na zewnątrz od zachodu jest wejście do pomieszczenia o nazwie Storage, tam w ścianie jest przycisk, naciśnij go i właź do środka. Chancellor powie, że są tu rzeczy które mogą Ci pomóc w podróży. Tak więc nie krępuj się i weź Shuriken, Giyaman’s Bell i Katana’ę. Na wschodzie zamku także jest wieża i Storage, są tam dwa Cabin’y.

Worus
Teraz twoim celem jest zamek Worus. Wpierw jednak zajrzyj do miasta. Są tam do kupienia trzy pierwsze Esper’y – Chocobo, Sylph i Remora, jak również zaklęcia z Time Magic. Póki co nie masz profesji, która „osługiwałaby” te rodzaje magii, więc możesz je kupić później. W mieście jest dziewczynka ze zwierzem nazywającym się Galura – to coś wyglądające jak mamut. W domku, do którego dostać można się przez wodę jest dzbanek, a w nim Glasses. Teraz idź do zamku. Tam cały czas na wprost do sali tronowej. Podczas rozmowy z królem, spadnie meteor. Król zostanie wezwany, kryształ został zaatakowany przez siły zła. W pokoju „Storage” jest Tent, PhoenixDown i żołnierz mówiący o Shiva’ie. Esper Shiva znajduje się w wieży za wodospadem z tyłu zamku. Żeby korzystać z jej usług trzeba ją pokonać. Teraz jest chyba trochę za wcześnie proponuje wrócić tu gdy będziesz miał Fire2.
Shiva Lv11 HP1500 Walka nie jest trudna jak masz Fire2. Jeśli już masz Ifrita to rzucasz go dwa razy i po sprawie. Lecz się co kolejkę. Po walce dostaniesz 5ABP i Ice. Wyjście z wieży jest na dole tego pomieszczenia, spłyniesz wodospadem, full wypas.
W piwnicy B1 są skrzynki, niestety spotkać tam można Gorkimasra’ę (really hard oponent). Proponuję u Thief’a wyuczyć się Escape i uciekać z walki. Możesz naciskać L i R, ale Escape to pewniejszy sposób. W B1 znajdziesz: Drag, 1000Gil, 1000Gil i Elf Cape. W pomieszczeniu Jail – lochy jest wielki złodziej Lone Wolf. Wypuść go, a nigdy Cię nie zapomni (i to nie żadne głupie gadanie). Jeśli nie zabrałeś dwóch Cabin’ów z Tycoon, to już tego nie zrobisz – on je sobie przywłaszczy. Gdy wejdziesz na chwilę do jego celi kraty się zamkną, zostaniesz aresztowany hehe, odczekaj chwilę a wyjdziesz za kaucją.

Worus Tower
Teraz poleć do Worus Tower – to ta wieża, obok której spadł meteor. Od leżących żołnierzy dowiesz się, że Galura zaatakowała ludzi. W wieży nie ma żadnych labiryntów, po prostu idziesz do góry. Na czwartym piętrze jest król. Za nim masz bluszcz, wejdź po nim i zabierz ze skrzynki Silk Robe. W pomieszczeniu z SP jest Maiden’s Kiss. Na ósmym piętrze są trzy bluszcze. Wejdź po tym po lewej i weź Silver Ring. Teraz wespnij się tym po prawej. W skrzynce masz Ether. Następne pomieszczenie to Water Crystal. Czeka tam Galura na Ciebie.
Boss Galura Lv.3 HP1200 To już lepszy przeciwnik, a takie miłe zwierzątko. Zabiera znacznie większe straty. Przyda się dużo HP i Cure. Ja miałem dwóch Mnichów i dwóch Rycerzy, jednemu w ability wstawiłem White, leczyłem nim, reszta atakowała i kontrowała. Knight przy odpowiednim sprzęcie ma wysoki Defence, pamiętaj, że powinieneś mieć dla niego RegalCut i Iron. Jeśli nadal nie możesz go pokonać, to powalcz trochę, podbij level. Po walce dostaniesz 5 AP i HiPotion.
Po walce kryształ i tak się zbije. Rycerz, który zginął znał Galuf’a i mówił do niego na Sir. To musi coś znaczyć. Zbierz profesje, jednej nie będzie dało się wziąć. Wieża zacznie się topić, utworzyło się wyjście z tyłu, wyjdź nim. Gdy wszyscy stracą przytomność, Syldra powróci by uratować grupę. Niestety użyła do tego ostatniej siły, musi odejść. Jesteś obok meteoru, możesz się dzięki niemu teleportować na drugi kontynent. Zanim to zrobisz odwiedź jaskinię piratów. Po naciśnięciu czaszki obok flaki otworzysz sobie drogę do Tent’a, Ether’u i 300Gil. W jednym z pokoi leży Boco, jest ranny.
Meteor at Worus/Meteor at Karnak
Teraz wejdź do meteoru i warpnij się na drugi kontynent. Wyjdź na mapę świata, najpierw kieruj się na północ, potem na południowy zachód, aż dojdziesz do Karnak.

Karnak
W Pub’ie jak zwykle zagraj na pianinie. Niestety sklep z magią jest zamknięty. Gdy będziesz chciał kupić jakieś uzbrojenie, oskarżą Cię o to, że przyszedłeś tu z potworami z meteoru, zostaniesz aresztowany i osadzony w lochu. Odczekaj chwilę, a twój sąsiad zburzy ścianę dzielącą wasze cele. Pogadaj z nim. Okaże się, że jest to Cid – człowiek, który zbudował maszyny do zwiększenia mocy kryształu. Był to straszny błąd, przez to kryształy pękają. Teraz próbuje uratować kryształ ognia. Gdy przyjdzie minister, Cid zostanie poproszony o pomoc, będzie czekał na statku. Niestety teraz żadnych skrzynek nie weźmiesz. Opuść zamek i idź kup magię w mieście, następnie udaj się na statek. Przywita Cię Cid. Wejdź do środka – twoje zadanie – zatrzymać inżynierię. Idź jedyną możliwą drogą. Zanim wejdziesz na schody weź Mithril Glove. W schodach po prawej znajdziesz Elixir. W lewym górnym rogu jest Cabin. Schody w lewym dolnym rogu to dojście do Elixir’u. Teraz wejdź do drzwi na górze pomieszczenia i przesuń dźwignię. Idź jedyną możliwą drogą, przesuń dźwignię. Teraz wejdź do czegoś co przypomina klimatyzację, znowu jedyna możliwa droga, przesuń dźwignię. Teraz masz do wyboru dwa wyjścia i cztery wentylacje. Drzwi po środku to droga do Green Beret. W drzwiach po prawej nic ciekawego nie ma. Właz po prawej - to samo co drzwi po środku, następny prowadzi do Thief Glove. Pierwszy od lewej to powrót. Wejdź w drugi. Schody po prawej prowadzą do Full Moon. Teraz masz rozwidlenie, drzwi po prawej to powrót. Po lewej SP, wybierz je, zrób save’a i idź dalej. Tutaj wystarczy poprzesuwać parę dźwigni i to wszystko. W skrzynce jest Elixir. Drzwi to Power Room. Jest tam boss.
Boss LiquiFlame Lv19 HP3000 Najważniejsze zaklęcie to Ice2 (gdy jest zmieniona w rękę nie ma efektu) lub Shiva. Przydadzą się PhoenixDown’y lub Life. Walka nie jest trudna, choć boss potrafi przyłożyć. Nie zapomnij leczyć się. Po walce dostaniesz 6AP i Flame.
Po walce królowa przestanie być kontrolowana przez złą silę. Teraz możesz iść do FireCrystal. Spotkasz tam Ware Wolf’a. Okaże się, że jest to kolega Galuf’a, ale ten nie pamięta go. I w tym momencie żołnierz włącza maszynę, niestety już dźwigni nie da się przesunąć. Ware Wolf poświęci dla Ciebie życie (cool) i wspomni, że masz ratować kryształ ziemi. Próba ratowania go kończy się fiaskiem, spadasz do lochów, masz 10 minut na opuszczenia zamku. Hmm mogliby dać 20, jest tu dużo skrzynek. Jesteś w pokoju z SP. Wypisze wszystkie pokoje i co można w nich znaleźć. B4: 2000Gil, Elixir. B3: Ribbon, Shuriken. 2F: 2*2000Gil, pięć Elixir’ów. B1: Guardian, Elf Cape. 1F: Heal, Thunder Scroll. Gdy będziesz wychodził zaatakuje Cię. Gdy będzie się zmieniał w Iron Claw wejdź w menu item, wtedy czasu nie będziesz tracił. Zamek wybuchnie, dostaniesz nowe profesje. Wybuch zniszczył mur, który wcześniej zagradzał drogę do starożytnej biblioteki. Wejdź na statek i pogadaj z Cid’em. Po chwili opuści Cię. Uda się do Pub’u, niestety chce żebyś go zostawił samego. W Inn jest królowa. Nic nie mówi po za tym, że widzi ciemność. Aha, był bym zapomniał, w Karnak jest mur, jest tam beczka, w beczce jest Fire Rod. Teraz możesz kierować się na południe.

Ancient Libary
W środku ludzie biegają jakby robaki w d… mieli. Mid – wnuk Cid’a zaginął gdzieś kiedy szedł po książkę. Na drugim piętrze jest naczynie podobne do tego w Wind Shrine, które leczy. Na ostatnim piętrze możesz sobie poczytać trzy książki. Najciekawsza jest ta po prawej. Żeby odnaleźć Mid’a musisz zejść do piwnicy. W pomieszczeniu B1 musisz poprzesuwać parę regałów by dostać się dalej. Możesz tam znaleźć: Ether. W końcu dojdziesz do pomieszczenia z regałem, który nie chce Cię przepuścić. Musisz wejść pomieszczenie dalej. Dzięki temu dojdziesz do pewnej książki. Jest w niej Ester Ifrit, który podobnie jak Shiva przyłączy się do Ciebie gdy go pokonasz.
Ifrit Lv22 HP3000 Podobnie jak z LiquiFlame, używaj Ice2, lecz się co kolejkę, uważaj na Flame. Nie jest trudnym przeciwnikiem. Dość dobrze działa BuildUp podstawione u Ninja’i, jeśli oczywiście masz odpowiedni sprzęt. Po walce dostaniesz 5ABP Flame i rzecz jasna Esper jest twój.
Teraz możesz wrócić do tej ściany, będzie bała się Ifrit’a i przepuści Cię. Nie można było tak od razu?? W następnym pokoju jest PhoenixDown. Idąc dalej znajdziesz drabinkę, wejdź na nią, pokonaj (i tu gratka dla nie lubiących czytać) książkę. Dostaniesz 4ABP i utworzy się przejście do SP. Idź dalej, spotkasz Mid’a, ale zaatakują Cię książki, to jakiś koszmar.
Boss Byblos Lv24 HP3600 Ten zwierz jest trochę lepszy od Ifrit’a, głównie za sprawą ataku Wind Slash. Ale to i tak mu nie pomoże. Ifrit zbierze około 1000HP, do tego Fire2…. Możesz nauczyć się od niego Magic Hammer. Po walce otrzymasz 7ABP i Protect.
Teraz możesz spokojnie pogadać z Mid’em. Uff, chyba żadnej książki w najbliższym czasie nie przeczytam. Wyjdziecie z piwnic, Mid pokaże książkę, dzięki której można będzie uruchomić Steamship. Mid nie może uwierzyć, że Cid poddał się. Idź za nim do Karnak.

Karnak
Wejdź do pokoju, w którym wcześniej gadałeś z Cid’em. Gdy powie, że jest beznadziejny wkroczy Mid. Cid odzyska pewność siebie, jednak baz kryształu ognia Steamship nie ruszy. Jest pewna szansa, książka nie jest taka zła, kto wie może dzięki niej uratujesz kryształ ziemi?? Idź na statek. Cid zaproponuje odpoczynek w kajucie, a tam Galuf zaczyna sobie coś przypominać. Ma wnuczkę o imieniu Cara, nie jest człowiekiem z tej ziemi, przybył meteorem z innego świata (czyżby UFO??). Ciemny mag Exdeath chce powrócić, Galuf nie zamierza do tego dopuścić. Jeśli wszystkie cztery kryształy pękną to Exdeath relased. Po scence zagadaj ze śpiącym Cid’em, będziesz szukał kryształu ziemi korzystając z tej łodzi. Jak coś wróć do biblioteki. Ale wypas, możesz znowu płynąć.

Crescent
Znajduje się w prawym dolnym rogu mapy. Gdy wejdziesz do miasteczka nastąpi trzęsienie ziemi i statek zostanie pochłonięty przez wir. W Inn są ludzie, którzy mówią o starożytnym mieście Lonka. Na placu mówią coś, że z podziemi wychodzą straszne głosy. W domku w prawym dolnym rogu jest bard, nauczy Cię Life Song. Zagraj na pianinie. Las nieopodal to Chocobo Forest. Złap ptaka. Okaże się, że miał kawałki kryształu ognia, dostaniesz dwie prace. Teraz możesz nim latać, ale lądować tylko w lasach. Poleć do biblioteki. Cid powie, że zbuduje statek, i że król Tycoon żyje i poszedł do Quicksand Desert. Niestety czarnym kurakiem tam nie dolecisz, trzeba iść z buta, na zachód od biblioteki.

Quicksand Desert
Na miejsce przyjdą, Cid i Mid, zawołają potwora, który będzie mostem dla Ciebie.
Boss Sandworm Lv HP3000 Dobrą bronią jest Shiva, Ice2. Potwór często zmienia dziury, więc BuildUp raczej odpada. Posiada atak Quicksand, zabiera małe straty, ale po nim HP spada zupełnie jakby przy Poison. Ważne jest leczenie się przynajmniej co kolejkę. Po walce 5ABP.
Teraz możesz przejść. Pozjeżdżaj na sam dół i opuść lokację. Podążaj na południe.

Ruined City
Zwiedzaj lokację. Idź za królem. W końcu wpadniesz w pułapkę i polecisz w dół. Po scence idź jedyną możliwą drogą. Przeteleportujesz się mniej więcej do miejsca gdzie zatonął statek. Szybko idź w dół. W tym samym czasie Cid z Mid’em lecą czarnym Chocobo do Chocobo Forest. Idź jedyną możliwą drogą. By otworzyć drzwi musisz przesunąć dźwignię na ścianie, trzęsienie ziemi sprawi, że wynalazcy spadną. Idź dalej, jest tam Steamship i inny statek. Nagle Cid i jego wnuk spadną Ci na głowę. Po scence zejdź na dół i zagadaj z Cid’em. Statek poleci do góry. Zaatakuje go potwór.
Boss Crayclaw Lv43 HP2000 Wal z Bolt’a drugiego. That’s all. Po walce dostaniesz 5ABP i Ice.
Teraz dostaniesz latający statek na własność. Wróć jeszcze pod wodę. Możesz pójść spać, ale nie po to tu przyszedłeś. Przesuń dźwignię obok skrzynek. Następnie obejrzyj kwiaty w środkowym pokoju. Teraz zobacz biurko w prawym pokoju. Nie zrażaj się tym, co tam pisze i obejrzyj naczynie w lewym pokoju. Wyjdzie żaba…Przeczytaj książkę, która wypadła, zrób osiem kroków w dół i cztery na prawo, naciśnij. Weź ze skrzynek dwa Shuriken’y i Size. I po co to wszystko?? Teraz możesz pójść na statek. Co prawda masz ratować kryształ ziemi, ale przecież trzeba ją też trochę pozwiedzać.

Lix
Jest to rodzinne miasto Butz’a, znajduje się dosłownie parę metrów na północny-zachód od Wind Shrine. W Inn prześpisz się za darmo. W sklepie z magią możesz kupić Heal za 3000Gil, a było w zamku Karnak. Swoją drogą ludzie w wiosce ciekawie reagują na przyjazd Butz’a. Zupełnie jakby z zaświatów powrócił. Pogadaj z blondynem, wspomnienia z zabawy w chowanego. Trochę wyżej od Inn jest jego dawnym dom. Człowiek, który tam mieszka pozwoli Ci się po nim rozejrzeć. Podejdź do stołu i obejrzyj to fioletowe. Wrócą wspomnienia. Na lewo od domu jest grób Stella’i. Porozmawiaj jeszcze raz z człowiekiem w chacie Butz’a, a nauczy Cię Charm Song. W sklepie dostaniesz rabat, ale super, będę tutaj kupował. Teraz pora na zaliczenie kolejnego miasta.

Istory
Lokacja ta jest w lewym górnym rogu mapy. „Na mieście” mówią, że jakiś koleś w lesie ciska piorunami. Za chwilę się nim zajmiemy. Na północy jest bard, aby się do niego dostać musi baran Cię kopnąć. Odpowiedz tak, znaczy yes of cozo i Love Song jest twoja. Starszy człowiek na prawo od muzyka powie, że prawdopodobnie za wodospadem coś jest. Hmm czyżby jakiś legendarny Esper. Opuść miasto i pochodź chwilę po lesie.
Ramuh Lv21 HP4000 Od razu powiem jedno - lecz się co kolejkę, rzucaj Ifrit’a, Shuriken czy Flame - też są dość dobre. Walka nie jest trudna, ma tylko dużo HP, ale to nie powód by skakać z mostu. Myślę że 5 Flame wystarczy żeby przejechać po nim. Po walce dostaniesz 3ABP i Ramuh. Po jej skończeniu użyj tego i możesz używać tego Esper’a.

Jacole
To miasteczko jest w lewym dolnym rogu mapy. Jak zwykle zagraj w Pub’ie na pianinie, możesz też zatańczyć, jeśli chcesz. Ludzie mówią o jaskini. Na dole jest Item Shop. Przez Inn dostaniesz się na balkon, ale typiara mówi, że z podziemi Crescend Island dochodzą dziwne odgłosy, to już chyba wiesz… Nie wiesz jednak, że coś tam śpi… Poza dość dobrym uzbrojeniem w mieście nic ciekawego nie ma. Magia chyba sprzed wojny…

Cave of Jacole
Jaskinia nieopodal Jacole. Poprzesuwaj czaszki. Żeby otworzyć drzwi musisz nacisnąć przycisk w skrzynce. W skrzynkach możesz znaleźć Shuriken, Tent oraz kartkę, że Lone Wolf tu był. Po ścianie możesz wyjść na zewnątrz i odetchnąć świeżym powietrzem. Opuść jaskinie.

Flying City – Lonka Ruins
Gdy będziesz latał w pobliżu ruin, starożytne miasto uniesie się nad ziemię. Poleć do Cid’a, okaże się, że wszystko widzieli przez teleskop. W książce pisze, że kryształ ziemi znajduje się w „latających ruinach”. Żebyś mógł latać wyżej potrzebne Ci będzie Adamantium. Jest ono w Meteor at Tycoon. Poleć tam i wejdź do środka, zabierz kamyk. Galuf się śmieje, ale za chwilę Ci do śmiechu nie będzie.
Boss AdamanTiMi Lv20 HP2000 Weź profesję MisticKnight, narzuć na siebie Ice2 Sword i atakuj. Dobrze działa w połączeniu z BuildUp. Lecz się tak często jak tylko będziesz chciał, czyli często. W gruncie rzeczy ma tylko 2000HP. Po walce dostaniesz 5ABP i TurtleShell.
Wróć do Cid’a. Załatwią sprawę raz dwa, rano będzie wszystko gotowe, sen Butz’a się spełnił. Niestety jest też zła nowina – zanim nie zostaną zniszczone działa na zewnątrz latającego miasta nie dostaniesz się do środka. No nic pora lecieć do góry – naciśnij „A”. Podleć bliżej. Działa są po dwa na prawej i lewej końcówce. Tutaj dobrze będą działały ataki Bolt’owe, Bolt2Sword z BuildUp’em, Ramuh itp.. Między walkami możesz zejść na ziemię, gdy pokonasz cztery - wyjdzie główne. Finisz him!!!
Boss Sol Cannon, Launcher Lv36 HP ????, Lv50 HP???? To co w poprzednich walkach z tym, że są trzy części. Jest dość trudny, posiada Surge Beam, ale z pomocą MisticKnight’a, BoltSword i BuildUp powinieneś sobie spokojnie poradzić. Rzuć od czasu do czasu Shuriken lub Thunder. Dostaniesz 7ABP,
DarkMatter i HiPotion.
Wybuch utworzył wejście. To brzmi jak zaproszenie. Jeśli potrzebujesz czegoś możesz zejść na ziemię. Jeśli jesteś gotów, wchodź. Nie będę Cię tu oprowadzał, napiszę tylko co tu można znaleźć na poszczególnych piętrach, co nie oznacza, że w tych samych pokojach.
Second Level: Gold Armor, Save Point
Third Level: PhoenixDown, Gold Shield
Fourth Level: HiPotion, 5000Gil, Shuriken, Ancient Sword, Full Moon, Power Ring, SavePoint
Fifth Level: Cabin, Ether, król Tycoon, potwór blokujący drogę.
Boss ArchaeAvis Lv21 HP???? Trochę nudna walka długo trwa, trzeba się często leczyć, rzucać Ramuh’a, Shuriken’y i inne dobroci, które może wyrzucić Ninja np. Flame. Terrain u Geo zbiera niezłe żniwo. W pewnym momencie ataki fizyczne będą zabierać większe straty, a magia leczyć go. Gdy zginie, odrodzi się i znowu od nowa. Teraz użyłbym BuildUp u Ninja’i, powinno zabierać ok. 800HP. Po walce dostaniesz 10ABP i Hero.
Idź za królem. Niestety coś go kontroluje gdy chce zadać cios, spada meteor i wkracza Cara, Galuf odzyskuję pamięć, Faris i Lenna idą do ojca, który rozpoznaję Sarisa’ę. Niestety w tym wzruszającym momencie kryształ pęka, ukazuje się Exdeath. Twierdzi, że zniszczy świat Galuf’a. Niestety król poświęci życie, by zneutralizować moc kryształu. Ale cóż, bynajmniej dostaniesz nowe profesje. Ruiny spadają, a ty żyjesz dzięki szybkiej ewakuacji. Lenna zamartwia się śmiercią ojca, na każdego przyjdzie pora. Galuf chce powrócić, opowie Ci o tym, jak powrócił i nastąpi pożegnanie. Gdy będziesz mógł sterować statkiem - wyląduj. Paczka postanowi pomóc przyjacielowi i pomścić króla Tycoon. Chcą zobaczyć inny świat. Poleć do Cid’a w tej sprawie.
To the other world
Są w Meteor at Tycoon. Okaże się, że Adamantium wyzwala dziwną energię. Dzięki temu, będzie można dostać się do świata Galuf’a, trzeba jeszcze odwiedzić trzy pozostałe meteory. Wystarczy, że w każdym z nich pogadasz z Cid’em. W każdym z nich także musisz stoczyć po walce. Nie są trudne. Napiszę tylko, że w Meteor at Karnak jest Titan, kolejny Esper, na niego świetnym lekarstwem jest Shuriken, aha, mam nadzieję, że GilToss nie będzie twoim nałogiem. Gdy już odwiedzisz wszystkie „kamienie z księżyca” ich energia będzie się kumulowała w miejscu, które zaznaczone jest na mapie. Wejdź tam i lecisz do nowego świata… Zanim to zrobisz upewnij się, że wycisnąłeś stąd co się da, bo do niektórych miast już nigdy nie wrócisz.

Final Fantasy V - Opis drugiego świata
Cytat:
Island / Exdeath's Castle
Wylądujesz na wysepce. Jest noc. Rozłóż namiot, jeśli nie masz, można go tu dostać po wygraniu losowej walki. Lenna i Faris zostaną porwane, Butz będzie musiał walczyć z Abduktor. Gdy pokonasz go zostanie skrzynka. Nie ma innego wyjścia jak ją otworzyć. Niestety to pułapka. Wszyscy zostaną uwięzieni w lochach zamku Exdeath'a, który odwiedzi Cię. Po prostu wziął na zakładników, przez co Galuf nie może zaatakować, ale przyjdzie pomocą. Teraz będziesz mógł nim sterować. Wcześniej jednak zabierze on ze skrzynki twoje przedmioty. Drzwi na górze prowadzą do Save Point'u, reszta jest zamknięta. Zejdź po lewej po schodach, przemknij do pomieszczenia B2, by przedostać się do B3. Tu czeka Cię walka z pilnującym więźniów Gilgamesh'em.
Boss Gilgamesh Lv 26 HP????
Mimo, iż grasz jednym zawodnikiem nie jest to trudna walka. Powiem jedno, nie warto leczyć się co kolejkę :P, chociaż gdy sytuacja tego wymaga rzuć sobie Hi-Potion'a. Atakuj Titan'em. Gdy straci ok. 2500HP ucieknie.
Teraz pora opuścić ten gościnny zamek. Wracaj tą samą drogą, którą przyszedłeś. Wyjdź drzwiami na dół od SP. Jesteś na mapie świata. Kieruj się na zachód w stronę wielkiego mostu.

Big Bridge
Po drodze na drugą stronę będziesz musiał pokonać parę "leszczykowatych" stworków. Dość fajny podkład muzyczny tutaj dali. Po środku znowu napadnie Cię Gilgamesh. Szczerze mówiąc nie warto wiele pisać na ten temat, to słabiak. Ma do ukradzenia Hero Drink, po za tym to co w poprzedniej walce, z tą różnicą, iż trzeba zabrać mu więcej HP i w pewnym momencie rzuca na siebie obronę przed zaklęciami i atakami fizycznymi. Teraz trochę się pomęcz, a znowu ucieknie. Idź dalej. Gdy już będzie tak blisko i już spotkasz Cara'ę, magiczna bariera otaczająca zamek Exdeath'a zdmuchnie Cię niczym piórko :P.

Grociana continent - Rugor
Znajdziesz się na kontynencie zwanym Grociana. Kieruj się na wschód, zajrzyj do Rugor. Zaraz przy wejściu są sklepy z magią, nowe zaklęcia, ciekawe bronie. W Pub'ie możesz zatańczyć, za co dostaniesz 100Gil, poza tym zagraj na pianinie w ukrytym pokoju (możesz sobie ustawić Passages). Pamiętaj, że wino z Rugor jest najlepsze. Zostań na noc w Inn, darmowo of coz. Rano trzeba iść dalej. Opuść wioskę i idź na południe. Po drodze natkniesz się na zamek Kuzar. Są tam legendarne bronie używane w wielkiej bitwie 1000 lat temu. Kieruj się na pustynię (spójrz na mapę). Wejdź do lasu przed nią.

Moogle Village
Zobacz Moogle koło drzewa, ucieknie, idź za nim. Wejdź do wody, porwie Cię prąd. Podążaj jedyną możliwą drogą zbierając ze skrzynek: 4400Gil. Phoenix Down. Uraj Moogle, pokonując Tyrasaurus'a. Ma tylko 5000HP, rzucaj Titan'a, Bio, lecz się. Po walce idź za nim. Pamiętaj o jednym: unikaj chodzenia po pustyni idź tak jak Moogle (są tam dość trudne Sand Crawl'e) i wejdź do lasu. Moogle uciekną, wszystkie drzwi są pozamykane. Porozmawiaj z tym w prawym górnym rogu lokacji, to ten, którego uratowałeś. Wejdź do drzewa, w podzięce dostaniesz zawartość skrzynek, czyli: Ether, Phoenix Down, 10000Gil, 1Gil, Dancing Dagger i Cabin. W drzewie po środku możesz się przebrać za Moogle. W ten sposób w lewym drzewku możesz wziąć Elf Cape (to z miłości :P). Pogadaj jeszcze ze zwierzakiem, którego uratowałeś. Dzięki telepatii Cara przyleci na Hiryuu.

Bal Castle
Ledwo przyleciałeś i już przywitanie. Butz'a nieźle zjarało, że Galuf jest królem. To nie ważne, pora rozejrzeć się po zamku. W Throne Room jest Hero Drink, Exit. Na zewnątrz są sklepy. W shop'ie z magią wejdź po schodach, na murze w prawo i na dół. W skrzynce jest Angel Suit. Wejdź pomiędzy sklepikarzy, po scence dostaniesz Lamia Harp. W lewym dolnym rogu jest zejście do fosy. Gdy wejdziesz tam ciśnienie wypchnie Cię po za zamek. Przejdź dookoła, zabierz z wody Epee. Teraz idź do Cara'y. Okaże się, że Hiryuu umiera. Pamiętasz roślinę Hiryuu Plant, którą Lenna zerwała w North Mountain,? Trzeba ją zdobyć, musisz iść do Valley of the Hiryuu, jest na północ. Opuść zamek pokonaj Abductor'a i idź w tym właśnie kierunku.

Kelb / Valley of the Hiryuu
Musisz przejść przez Kelb. Niestety brama jest zamknięta, idź do Kelgar'a, to pierwszy dom na południe od bramy. Drugie drzwi są zamknięte, gdy jednak będziesz wychodził, dojdzie do rozmowy, Galuf przedstawi go jako wojownika świtu. Dojdzie do pojedynku, w którym Kelgar przegra z Butz'em, on sam zostanie ranny. Okaże się, że ojciec Butz'a, Dorgan także był wojownikiem świtu. Posłuchaj opowieści, następnie brama zostanie otwarta. Zanim opuścisz miasto zajrzyj do studni. Jest tam człowiek który, szuka żaby. Złap ją, na zewnątrz dzięki umiejętności Mediator'a Catch, wróć do studni i daj mu ją a dostaniesz Corna Jar, a on sobie ją zje… Teraz idź do bramy otwórz ją i idź w góry. Napisze jeszcze, że tu można zdobyć Esper'a - Golem'a, trzeba go tylko uratować. Idź jedyną możliwą drogą zabierając 5000Gil i Cabin, Bone Mail (z kości). W pewnym momencie będzie wydawało Ci się, że jest "to ślepa uliczka", trzeba jednak wpaść w dziurę. W skrzynce jest 7000Gil. Góra to powrót, idź dalej, dotknij czaszki i przejdź utworzonym przejściem, wejdź do jaskini. W skrzynkach po lewej są Coronet i Air Blade. Idź na prawo, zabierz Phoenix Down, na wprost jest SP, idź na lewo, jedyną możliwą drogą, aż dojdziesz do Hiryuu Plant. Niestety zamieniła się w potwora.
Boss Hiryuu Plant Lv 33, HP12000
Przed tą walką najlepiej zabezpieczyć się przed statusami. Przyda się Heal. Olej małe kwiatki, atakuj roślinę Titan'em, Bio. Mimo dość dużego HP łatwy przeciwnik. Po walce dostaniesz Elixir i Phoenix Down. Bierz roślinę i wracaj do zamku. Aby szybciej opuścić góry możesz użyć czaru Exit.

Bal Castle
Wejdź, gdy wszyscy wejdą do fosy idź tak jak wracałeś, zdobywając Epee. Idź do Hiryuu, okaże się, że Cara jest chora, mówi, że Guido Cię woła, musisz się z nim spotkać, jest wielkim mędrcem i może znać drogę do zamku Exdeath'a. W tym celu daj roślinkę Hiryuu.

Surgate Castle / flota
Po scence znowu możesz lecieć na Hiryuu. Miejsce Guido jest na północy, dalej niż Hiryuu Valley. Jest jaskinia mniej więcej po środku mapy. Wejdź, niestety za pomocą Exdeath'a wyspa zatonie. Nieco na zachód jest Castle Surgate. Rycerze powiedzą Ci, że Zeza, jeden z wojowników świtu jest wraz z flotą niedaleko zamku Exdeath'a. Zanim tam polecisz wyciśnij co się da z zamku. Są nowe bronie. W bibliotece pomóż poukładać książki, po prostu włóż je wg liter alfabetu. Następnie pogadaj z kobietą, która Cię o to prosiła i idź za nią. Dzięki temu znajdziesz: 5000Gil, Float. W pokoju króla możesz znaleźć Speed Song. Teraz poleć w pobliże zamku Exdeath'a, wyląduj na największym ze statków. Po scence, zejdź na dół i prześpij się. Obudzi Cię atak potworów Exdeath'a z Gilgamesh'em na czele. Wróć na pokład i pogadaj z Zeza'ą. Idź naprzód, pokonaj "leszczyka" blokującego dostęp do boss'a i rozpocznij walkę z nim. Boss Gilgamesh Lv31, HP8888
Można mu ukraść Genji Glove. Po za tym to, co poprzednio, rzucaj Bio, Titan'a. W trakcie walki zjawi się Enkidou. Lata, więc Titan tutaj nie zadziała. Ma 4000HP i Green Beret…do skradnięcia. Walka nie jest trudna po niej dostaniesz Gold.
Obejrzyj scenkę, Hiryuu zdąży w ostatniej chwili, jak to zwykle bywa. Zejdź pod pokład do pokoju Zeza'y, pomóż mu przesunąć skrzynię, dostaniesz się do łodzi podwodnej, na dole możesz się przespać, pogadaj z nim i popłyniesz do Barrier Tower.

Barrier Tower
Po uprzednim utworzeniu sobie wejścia i rozmowie podzielicie się na dwie grupy. Zeza pójdzie w dół a Ty w górę, dostaniesz Echo, dzięki któremu będziesz mógł rozmawiać z nim. Droga jest prosta, napiszę tylko co można znaleźć na poszczególnych piętrach. 2F: SP, Drain Sword (warto zdobyć) 9000Gil. 6F: 18000Gil 7F: Komunikat od Zeza'y 9F: Gold Harpin, SP, Boss
Boss Atmos Lv41, HP19997
Możesz mu ukraść Ether, często rzuca Comet, dzięki mieczu Drain jedna osoba nie będzie musiała się leczyć, reszta dość często. Dobrze działa Titan, Bio, możesz używać Coin Toss, w końcu trochę kasy znalazłeś w wieży. Po walce dostaniesz Dark Matter.
Antena zostanie zniszczona, Zeza jednak nie będzie mógł się wydostać, a Ty musisz uciekać, spoko, przyleci Hiryuu, po scence wieża wybuchnie, bariera zniknie, a Ty wylądujesz przy łodzi podwodnej. Pogadaj z Galuf'em, będzie chciał zostać chwilę sam, poczekaj, jeśli chcesz prześpij się. Po scence łódź należy do Ciebie.

Guido's Cave
Zanim tam popłyniesz, popłyń najpierw do północno-zachodniej lokacji. Widać ją na podwodnej mapie. Przejdź jaskinię, wyjdź na zewnątrz. Na dole jest las Chocobo z przedstawicielem gatunku płci żeńskiej. Pochodź chwilę po mapie świata, zaatakuje Cię Shoat. Pokonaj go, a Esper zostanie twój, wystarczy, że wykorzystasz przedmiot do nauczenia się go.
Popłyń do jaskini Guido (to ta na zatopionej wyspie). Wejdź do pomieszczenia ze skrzynkami. Tutaj otwierając je, będziesz otwierał przejścia. W sumie ważne są tylko trzy (skrzynia po środku i dwie po lewej): drugie od lewej - wyjście, drugie od prawej - dźwignia i trzecie od lewej/prawej - tutaj idź dalej po przesunięciu czaszki. W pomieszczeniu B3 także trzeba nacisnąć czaszkę, jest ona w lewym dolnym rogu. Wejdź w utworzone przejście. Gdy już dostaniesz się do B5, zeskocz do wody za żółwiem, następnie podejdź do niego. Nastąpi śmieszna scenka - ten żółw to Guido. Będzie on mówił o lesie Mua, położonym na zachód od Surgate Castle. Urodził się tam Exdeath. Wspomni też, że wyżej wymieniony osobnik musi zginąć. Dostaniesz jeszcze Elder Branch. Teraz twoją misją jest udanie się do tego lasu i uratowanie tego, co jeszcze zostało.

Mua
Miasto to znajduję się na zachód od Surgate Castle, można dostać się tam tylko za pomocą łodzi podwodnej. Zrób standardowe czynności tzn. zakup uzbrojenie, magię - jest nowa i zagraj na pianinie - powinieneś zostać mistrzem. W beczce za Pub'em jest Guardian

The Great Forest of Mua
Las jest na wschód od wioski. Idź nawprost, Butz użyje Branch do utworzenia sobie przejścia. W lewym górnym rogu jest 2500Gil, w prawym Ether i drzewo, do którego masz wejść, a właściwie przejść przez nie. W następnej części lasku jest Phoenix Down, 4900Gil, 9500Gil, tutaj także musisz przejść przez drzewo. Następnie możesz znaleźć Cabin, Giant Drink, SP, Elixir, Morning Star, w pewnym momencie las zacznie się palić, odczekaj chwilę, a zjawi się Moogle, zanim pójdziesz za nim weź Aegis Shield z ukrytej za drzewem skrzynki. W jaskini odczekaj aż ogień ustąpi, w wodzie możesz się wyleczyć. Kiedy Moogle Cię przepuści wyjdź na zewnątrz. Las się nieco zmienił. Idź na lewo, w skrzynkach jest Soot i Flame Toungue. Na dole jest wyjście, możesz jeszcze wrócić do wioski lub save'nąć, powinieneś jednak iść do góry, tam Butz ponownie użyje branch, by dostać się do Master Tree. Wejdź do tego drzewka. Tam czeka Cię walka z bossem.
Boss Sealed*4 Lv77, HP7777
Tutaj dobry jest GilToss, poza tym częste leczenie.
Po walce przyjdzie Exdeath, okaże się, że przeciwnik, którego właśnie pokonałeś to kryształy. Wpadniesz w poważne tarapaty, ale zjawi się Cara, niestety to tylko chwilowa pomoc. Exdeath zaatakuje ponownie, tym razem również Cara'ę, co doprowadzi Galuf'a do ogromnej złości.
Boss Exdeath Lv63 HP???? Ta walka, choć może Ci się tak nie wydawać, jest prościutka. Mimo iż Galuf będzie miał 0HP będzie walczył dalej. Exdeath rzuci najmocniejsze zaklęcia, ale to na nic.
Po walce Exdeath zniknie z kryształami, a Galuf zginie. Pogadaj z Cara'ą, odczekaj chwilę, ona wyjdzie na zewnątrz. Galuf dzięki mocy drzewa prześle jej swoje umiejętności i siłę. Cara wskoczy d drużyny w jego miejsce. Teraz pora na Exdeath Castle.

Exdeath Castle
Przed wejściem upewnij się wycisnąłeś, co się da z tego świata. Proponuje jeszcze wpaść do jaskini, na zachód od wielkiego mostu (nie jest zaznaczona na mapie). Są tam drzwi, po wejściu dostawał będziesz coraz więcej Gil, zaatakuje Cię Gil Turtle, ma dużo bo 32768HP, najlepiej działa na niego Ice3 (najlepiej żeby cała drużyna miała), po za tym przydadzą się czary leczące i Antidote. Trudny, bo trudny, ale do pokonania, zakończy życie mocnym atakiem Quake.
Teraz zajmijmy się zamkiem Exdeath'a. Przy wejściu leżą rycerze pokonani przez właściciela zamku. Wejdź w drzwi, które były wcześniej zamknięte. W pomieszczeniu 2F znajdziesz Ether i Diamond Shield. 3F to nie ślepa uliczka, dowiedzie tego Cara. W tym samym czasie Kelgar zginie udzielając mocy wraz z innymi wojownikami świtu. Iluzja stworzona przez Exdeath'a zniknie, zamek całkowicie się zmieni. Wejdź w powstałe przejście. W 4F żeby dostać się do skrzynki (Ice Shield) musisz przesunąć dźwignię. Ustaw sobie u kogoś w Ability passages, a skrócisz sobie drogę. W 5F jest skrzynka z Ether'em. W 6F by zdobyć Gale Bow musisz wejść do lawy, a co za tym idzie stracić trochę HP. Poza tym jest tam jeszcze Elixir. W 7F musisz w odpowiednim czasie skoczyć, w skrzynce po prawej jest Kotetsu Sword, po lewej Ice Brand. Idź dalej, jest tam SP. W 8F po prawej jest Elixir, po lewej 9900Gil. Przejdź z 9 na 10 piętro i z 10 na 9, przejdź przez lawę. Całkiem na prawo są schody i skrzynka z 8000Gil. Wróć i wejdź na 10 piętro schodami po środku. Jest tam dość dużo czaszek na podłodze. W skrzynce jest Double Lance. Czaszka najbardziej wysunięta na północ teleportuje Cię do zielonego światła (pamiętasz Shiva'ę?). Dotknij je a rozpocznie się walka z Carbunkle. Odbija on ataki magiczne, posiada do zabrania Wall Ring. Dobry jest Ice Brand i Fire Sword. Po walce Esper pójdzie z Tobą. Zejdź na dół i wróć do pomieszczenia z czaszkami. Czaszka najbardziej wysunięta na południe otwiera drogę. W następnym pokoju jest SP - ostatni w tym świecie. W 11F jest skrzynka, gdy ją otworzysz okaże się, że jest pusta, ale dzięki temu stoczysz dodatkową walkę z Gilgamesh'em. Podczas walki będziecie sobie gaworzyć, w końcu on zmieni postać, teraz można mu ukraść Genji Helmet. W trakcie walki Exdeath wyśle go do Cleft of Dimension, Ty dostaniesz Excalipur ( nie zakładaj go od razu). Teraz idź do 13F na ostateczną walkę.
Boss Exdeath Lv66 HP32768 Zdecydowanie najtrudniejsza walka tego świata. Przydałby się ze 33 Lv. Dobrze działa GilToss, Fire3, lecz się co kolejkę. Możesz narzucić Carbunkle. Możesz skraść mu Elixir.
Po walce kryształy rozbiją się, a Ty znajdziesz się w innym świecie.
Final Fantasy V - Opis trzeciego świata
Cytat:
Tycoon
Obejrzyj scenkę, następnie idź do Tycoon, pogadaj z kanclerzem. Rozpocznie się impreza. Po scence tańczące pary nie pozwalają się zbliżyć do Lenna’y i Faris. Pójdź do Cara’y, jest na balkonie, pogadaj z nią. Wkrótce dołączy się do Ciebie, by zwiedzić świat. Zanim opuścisz zamek, przeszukaj go, możesz w nim znaleźć: Ether, Elixir, Phoenix Down, Maiden’s Kiss (w głównej wieży). W pokoju króla jest jego dziennik, możesz go przeczytać i obejrzeć scenkę z przeszłości. Opuść zamek nie martwiąc się o Lenna’ę i Faris. Przy wejściu rycerz powie, że most na rzece został ukończony. Idź więc na wschód, przejdź przez most, potem na północ, do jaskini.

Pirats Cave
Przy wejściu przywita Cię Boco z koleżanką, znaczy żoną – Coco, mają nawet dzieci. Cara wszystko tłumaczy, umie rozmawiać z Chocobosami. Dosiądź kuraka i ruszaj.

Tule
Kieruj się na północ od Tycoon, następnie trochę na zachód. Możesz wpaść do tej wioski, choć tutaj wszystko po staremu. Kierując się dalej na zachód, będziesz przechodził przez kanion, wpadniesz tam w pułapkę, będziesz walczył (jak widać nie wszystko jest takie piękne:P)
Boss Antlion Lv34 HP8100 Dość łatwy przeciwnik, bardzo podobny do tego z FF4. Po stracie HP ucieknie.
Poczekaj chwilę, a przyjdzie pomoc, wespnij się po linie (najpierw Chocobo). Wybawcą okaże się Faris, nie odpowiada jej bycie księżniczką, dołączy więc do drużyny. Idąc dalej natkniesz się na jaskinię, jest to jaskinia Guido. Wejdź do środka i porozmawiaj z żółwiem, okaże się, że dwa światy znowu połączyły się w jeden. Posłuchaj legendy o pokonaniu Enuo, mocy Void i dwóch światach. Nagle wyjdzie Exdeath. Chce posiąść moc Void w Cleft of Dimension. Tycoon zostanie zniszczone (jest tam Lenna, czyżby death?), a Ty odniesiesz porażkę.

Ancient Library
Będziesz cały czas szedł za żółwiem. Mówi, że trzeba jak najszybciej dostać się do Cleft of Dimension, wcześniej jednak trzeba zdobyć 12 legendarnych broni, legendarne zaklęcie Meteo, Flare, Holy, króla mórz Leviathan’a i króla smoków Bahamut’a. Wszystko jest zapisane w Sealed Book, którą dostaniesz, a do tego kamienne tabliczki. Musisz się udać do piramidy w Quicksand Desert. Pamiętaj, losy świata spoczywają w twoich rękach.

Quicksand Desert
Zanim tam wyruszysz możesz się zaopatrzyć w Surgate Castle. Po drodze będziesz przechodził przez las, jest tam drzewo – miejsce śmierci Galuf’a. Idź dalej, ruchome piaski się zatrzymały z powodu braku kryształu ziemi, więc możesz spokojnie wbijać się do piramidy. Wejścia broni dwóch strażników. Musisz pokonać obydwu za jednym razem – inaczej będą się odradzać, najlepiej korzystaj z ataków na wszystkich. Po walce książka otworzy drzwi. Wejdź do środka. Jest tam dość dużo pułapek i labiryntów. Często ze ściany wyłażą węże Aspis, wystarczy czegoś dotknąć lub wejść do jakiejś części pomieszczenia. W większości skrzynek są potwory. Wejdź do środka, idź na górę pierwszego pomieszczenia, naciśnij boczne przyciski (nie dotykaj środkowego). Przejdź powstałym przejściem. Idź dalej, spadniesz wodospadem w dół, w skrzynce jest Ice Shield. Idź dalej, na razie pomiń przycisk. W ścianie są ukryte przejścia. Otwórz sarkofag, pokonaj wielką mumię i zabierz Cursed Ring. Teraz wróć na początek lokacji i wejdź drzwiami w górę ekranu. Idź dalej, tutaj będziesz musiał nacisnąć wszystkie trzy przyciski. Przejdź do 3F, są tam trzy skrzynie z White Suit, Dark Matter i Flame Shield. Idąc dalej napotkasz kolejną pułapkę, kiedy kolce znikną musisz szybko niczym wiatr wspiąć się po schodach do 4F. Jest tam dużo robotów o nazwie MachineHead i są one nieco upierdliwe, w dodatku bardzo podobne do pewnego dodatkowego bossa, którego nazwy na razie nie zdradzę, dobrym sposobem będzie rozwalenie paru z nich (nie takie proste). W prawym górnym rogu jest Elixir, obok w sarkofagu jest Thornlet, a jeszcze po lewej jest kolejny Elixir. W lewym dolnym rogu tego pomieszczenia jest przycisk torujący drogę do Black Suit. Aby iść dalej wejdź do następnego sarkofagu. Następne pomieszczenie to Save Point, idź dalej. W 5F jest Dark Suit i dwa przejścia na 6F. W jednym z nich są dwie skrzynki z Dark Matter i Crystal Amor. W drugim przejściu na szóste piętro musisz naciskać by piasek przestawał lecieć, najpierw wpadnij w pierwszą zasadzkę by pozyskać Dark Matter. Za drzwiami naciśnij drugi przycisk od prawej, by mieć dostęp do dwóch Dark Matter’ów - 8000 i 9000 Gil. Teraz idź dalej, przechodząc na 8F musisz szybko się poruszać zatrzymując się w odpowiednich miejscach. W skrzynkach są: Gold Hairpin, Guard Ring i Ribbon. Jeśli spadniesz, to nic się nie stanie, bo będziesz mógł jeszcze zdobyć Elixir, 10000 Gil, Cabin i Earth Hammer. Droga na ósme piętro jest prosta, tam najpierw wejdź na prawo by wziąć 12000 Gil i Dark Matter, następnie idź do lewych drzwi, zabierz Elixir i Dark Matter. Wejdź po schodach, na górze znajdziesz First Tablet. Niedługo pojawi się król smoków Bahamut, zaprosi Cię do North Mountain. Opuść piramidę.

Mua
Możesz jeszcze skoczyć do Mua na zachód. W lewym dolnym rogu jest człowiek, który oferuje dwie skrzynie, w jednej jest Brave Blade, a w drugiej Chicken Knife, ty musisz wybrać, jeśli dużo uciekasz wybierz Chicken’a, w przeciwnym wypadku - drugą skrzynię. Poza tym nic nowego nie ma. Idź na wschód do Master Three.

Master Three
Tutaj zjawi się Hiryuu z Lenną, coś jej dolega, z czymś walczy. Przyjdzie Exdeath, który posiadł wielką moc, zniszczył bibliotekę. Hiryuu zaatakuje Lennę, potwór oddzieli się od niej.
Boss Merugene Lv29 HP20000 Ta walka to już nie żarty, jest dość niezła. Jeśli nie możesz jej pokonać, lepiej przypakuj trochę. Jest mało odporna na ogień. Jeśli dużo walczyłeś to Brave Blade z magic sword – Fire3 zabierze jej trochę HP. W ogóle Fire 3 to chyba najlepszy atak.
Po walce możesz zostać na noc w Surgate Castle, potem weź statek, który przypłynął podczas gdy rozmawiałeś z Bahamutem. Exdeath rozwali parę miast, co strasznie rozzłości Butz’a. Wejście do Cleft of Dimension – ostatniej lokacji jest tam gdzie był zamek Tycoon. Zanim tam polecisz warto zdobyć parę ciekawych zaklęć, summonów. Przy okazji zwiększysz możliwości twojego team’u.

Questy
Zacznijmy od dwunastu legendarnych broni. Wejdź do zamku, dzięki kolesiowi z prawej możesz się wyleczyć. W środku uważaj na ducha Exdeath’a. W Sealed Room dotknij pulpitu i zabieraj tylko po trzy bronie. Są to: Yochi’s Bow, Masamune, Rune Axe, Holy Lance, Sasuke’s Katana, Assassin Dagger, Excalibur, Earth Bell, Apollo’s Harp, Wizard Rod, Sage Staff i Firebute. Po wyjściu Exdeath wyśle paru swoich żołnierzy aby Ci przeszkodzili.

Warto także odwiedzić jaskinię piratów choćby po to, by zdobyć kolejnego Esper’a Syldrę. Żeby zdobyć Magic Lamp (dzięki niej możesz przywoływać losowego Esper’a), weź Boco i pojedź nad wodospad. Na samym dole, mniej więcej pośrodku mapy jest las, wejdź do niego to znajdziesz się w Town of Mirage. Są tam nowe zaklęcia (Life2, Doom, XZone z tyłu sklepu z magią), uzbrojenie. Żeby zagrać na pianinie będziesz musiał przejść przez pub wchodząc tylnymi drzwiami, do tego możesz wziąć Black Chocobo. Zrób to kiedy skończysz zwiedzać wioskę. Poleć do Crescent i zagraj bardowi na pianinie, nauczy Cię Power Song i Hero Song. Teraz poleć nad pustynię, zatrzymaj się w lesie (jeśli jesteś jeszcze za słaby zostaw sobie to na później). Przejdź się przez pustynne piaski na południowy wschód do wieży Phoenix Tower. Musisz tam dotknąć ścianę w środku a wtedy pójdziesz dalej. Tu nie można się zgubić, idzie się cały czas do góry walcząc z potworami ze ścian (są od 4F co 5 pięter, wyjątek 22 i 28 piętro), podobnie jest ze skarbami - od 5F co pięć pięter są naczynia, w jednym z nich jest tyle tysięcy Gil ile wynosi piętro np. 10F: 10000 Gil, w drugim jest walka z Magic Pot. Tak jak w FF7 trzeba rzucić mu Elixir, dostaniesz wtedy 100ABP i Phoenix Down na 25, zamiast wschodzącego Phoenix’a dostaniesz Aviskiller. 30 piętro to sam szczyt, obejrzyj scenkę z Hiryuu, chwilę później staniesz się posiadaczem Esper’a Phoenix. Teraz użyj Exit, idź do North Mountain na północny wschód. Kieruj się na sam szczyt, wszystko jest tak jak wtedy, kiedy byłeś tu za pierwszym razem, z tą różnicą, że skrzynki są puste. Tam gdzie był Hiryuu w pierwszym świecie przyleci król smoków, musisz go pokonać.
Bahamut Lv99 HP40000 Niezły przeciwnik, ma dość dobrą magię. Lecz się co kolejkę, używaj Syldra’y, Bolt’a3, uważaj na jego Mega Flare. To wszystko, po walce jego moc będzie twoja.
Teraz wróć po statek. Aha, w Town of Mirage jest człowiek tuż za pub’em, da Ci zadanie – objedź na Boco świat dookoła – od Town of Mirage do tego miasta, dostaniesz za to Mirage Vest. Poleć do zamku Bal, a właściwie do sąsiadującej jaskini Jacole. Idź tak jak w pierwszym świecie do ściany, po której można wchodzić do góry. Wespnij się po niej, tam kieruj się na północną część pomieszczenia. Dotknij zielonego światła.
Odin Lv2 HP17000 Na jego pokonanie masz tylko minutę, po niej zginiesz. Walka nie jest trudna, jedyny groźny atak to True Edge. Powinieneś leczyć się zawsze po nim, a właściwie przed nim. Ma dość mało HP, poza tym to co w poprzedniej walce.
Możesz wyjść drzwiami na dole do zamku. Następnym celem jest wieża obok Crescent – Fork Tower. Niestety nie możesz dostać się do środka. Żeby to sobie umożliwić poleć do lokacji na wielkim moście - Solitary Island Temple. Są tam znowu potwory broniące wejścia, tak jak w piramidzie. Przejdź dalej, jest tam ukryte przejście do skrzynki z 12000 Gil. Idź dalej, wciągnie Cię coś jak klimatyzacja. Wylądujesz w pokoju z dwoma dźwigniami. Przesunięcie prawej prowadzi do Elixir’u, obydwu - 9000 Gil, lewej - Rising Sun oraz droga dalej - Save Point. Na drugim piętrze w skrzyni na wprost jest Guard Ring, po prawej (ukryte przejście) Crystal Helmet, po lewej Ether. Na 3F w pomieszczeniu na wprost jest Beastkiller. Na 5F jest Ether i Dragon Fang (uważaj na zapadnie). Przejdź na 6F do Save Point. 7F: Po prawej Circlet, po lewej Dark Matter, pośrodku Tablet.
Boss Stalker Lv7 HP20000 To już nie przelewki. Pomocny będzie Bahamut, i Coin Toss. Załóż wszystkim tarczę Ice, ułatwi to rozgrywkę.
Jeśli chcesz użyj Exit. Zanim polecisz do Fork Tower po zaklęcia możesz jeszcze wziąć kolejne trzy legendarne bronie. W wieży będziesz musiał podzielić się na dwie grupy. To zależy tylko od Ciebie i od tego jak masz wytrenowane postacie. Najpierw pierwsza grupa. Idź do góry, w sumie to jest tylko jedna droga. Na czwartym piętrze jest Ether, siódmym Wonder Rod. Po ósmym przełączy się na drugą grupę. Jest to symetryczne odbicie wieży z tym, że w skrzyniach są Hi-Potion i Defender. Dziewiąte piętro to walka. Nie jest trudna, przydatne będą X-Fight i GilToss oraz czarna magia. Druga walka jest o tyle trudniejsza, że jeśli coś twojemu przeciwnikowi się nie spodoba to resetuje walkę. Po zdobyciu dwóch zaklęć wieża zniknie. Wleć swoim statkiem do miejsca, które pozostawiła, pogadaj z Cid’em a przerobi twój statek tak, iż będziesz mógł pływać pod wodą. Teraz poleć nieco na południe od Phoenix Tower, zanurkuj i wpłyń do zatopionej Worus Tower. Masz 7 minut na dotarcie do końca i powrót. W skrzynce na piątym piętrze jest dodatkowe powietrze, schodź niżej. Na pierwszym piętrze leży kryształ, dotknij go a rozpocznie się walka.
Gogo Lv77 HP???? Gogo zrobi to co ty zrobisz – jeśli użyjesz magii, on także itp. Po stracie pewnej ilści HP zdenerwuje się i da Ci kopa. Sztuka polega na tym, żeby go kopiować – jeśli on nic nie robi to Ty też nie. Pamiętasz D.Knight'a w FF4 (w Mt.Ordeals)? To podobna strategia.
Teraz najlepiej żebyś użył Exit. W zatoce na południe od Karnak pod wodą jest starzec, który powie Ci na ile przeszedłeś grę, w każdej chwili możesz przyjść i sprawdzić ile stoczyłeś walk, ilu wrogów zabiłeś, średnią doświadczenia, procentową ilość skarbów z gry i ile razy „zasejwowałeś”. Teraz pora na ostatniego Esper’a – Leviathan’a. Poleć nad wodospad, zanurkuj na południe od niego, przejdź przez jaskinię i wejdź po falach do Istory Falls. Znowu musisz pokonać dwóch strażników – Gargoyle, potem idź do środka. W pierwszym pomieszczeniu do zabrania jest Turtle, Shell, Ether i Air Lancet. W następnym masz rozwidlenie, ale obie drogi prowadzą d tego samego pomieszczenia, w którym znaleźć możesz Giant Drink i Guard Ring. W B3 jest Phoenix Down, Wall Ring, Enhancer (przez przejście z B4). Dalej jest Save Point, w B4 jest zapadnia prowadząca do B5, Artemis’s Bow, 12000 Gil i wyżej wspomniane przejście. W B5 jest Giant’s Axe, Aegis Shield, Pinwheel, zapadnia do B6, gdzie jest kolejny Tablet, zabierz go i idź na górę. Zjawi się potwór wysłany przez Exdeath’a, załatwi go Leviathan, podejdź do niego i pogadaj z nim a rozpocznie się walka.
Boss Leviathan Lv37 HP40000 Jest niezły. Dobrze działają Bolt3, Flare, Bahamut i Holy, zawsze możesz mimicować GilToss. Lecz się co kolejkę, po walce dostaniesz Wall i summon jest twój. Lokacje możesz opuścić wodospadem na dole tego pomieszczenia. Możesz polecieć po kolejne legendarne bronie.
Żeby zdobyć Meteo musisz zanurzyć się w pobliżu Crescent. Tam wpłynąć do szpary, jak zwykle pokonać Gargoyle. Nie ma tam żadnych skomplikowanych korytarzy, więc wypiszę co możesz znaleźć aż do miejsca w którym żyją Dwarf’y: Water Scroll, Flame Ring (w pomieszczeniu z czaszkami pierwsza od prawej odblokowuje skrzynkę), Dragon Fang, Ether, Phoenix Down. Miejscu gdzie żyją skrzaty możesz pogadać z nimi, wyleczyć się w Save Point, kupić bronie (nic nowego). Następnie idź dalej. Dojdziesz do pomieszczenia gdzie jest dużo lawy i pełno czaszek. Czacha całkiem z prawej daje dostęp do Kaiser Knucles. Następnie poprzesuwaj pozostałe dźwignie i znowu tę z prawej, dzięki temu dostaniesz się do pomieszczenia z kolejną tabliczką. Dotknij jej, pokonaj cieniarzy którzy Cię zaatakowali i zabierz ją, zdobędziesz Meteo. Potem już tylko Exit i po ostatnie legendarne bronie.

Cleft of Dimension
Żeby tam się dostać musisz jak już wcześniej wspominałem wlecieć do dziury po Tycoon. Idź jedyną możliwą drogą przez pustynię, gdy ujrzysz drzwi pokażą Ci się wszystkie potwory – bossowie z jakimi będziesz walczył w tej lokacji. Nie słuchaj tego co mówią, wejdź do środka, zjedź na dół. Weź Ether, Cabin, Elixir i Dark Matter. Idź dalej, zjedź po linach. Teraz będziesz miał do wyboru trzy. Wybierz tę z prawej i weź Elixir, następnie by kontynuować podróż wjedź po tej lewej. Idź dalej zabierając Drain Sword. Wjedź po linie, wyjdziesz w Town of Mirage, tylko takim jakby zamrożonym. Kieruj się na zewnątrz (po drodze możesz się wyleczyć dzięki naczyniu) do lasu. W lesie możesz znaleźć Dragon Fang, Lilith Rod, Enhancer i Ribbon. Idź do drzewa w prawym dolnym rogu tego lasku, dotknij go, otworzy się przejście, ale zaatakuje Cię pierwszy boss.

Boss Calofisteri Lv68 HP18000 Używaj swoich najlepszych czarów (po to je zdobyłeś żeby teraz wykorzystywać), mimicuj je. Walka nie trudna.
Wejdź do jaskini. Idź jedyną możliwą drogą (za jednym z wodospadów jest Angel Ring), zabierz Coral Ring, save’nij. Idąc dalej zauważysz robota spacerującego sobie. Nie musisz z nim walczyć, zresztą i tak pewnie masz jeszcze za mało przypakowane postacie. Możesz tu wrócić kiedy indziej, a teraz go ominąć.

Boss Omega Lv113 HP???? (ok.50000-60000) Wrażliwa na ataki typu Lighting. Możesz rzucić Carbunkle na siebie i walić z Bolt'a3 ale są lepsze taktyki. Możesz też używać mix'u DarkMatter z DragonFang, przy czym trzeba mieć szczęście. Jednak najlepszym sposobem jest X-Fight. ale najpierw musisz zdobyć najlepsze bronie wykluczając te, które maja element Holy czyli Excalibur i Holy Lance - jedne z najlepszych. Zdobądź Ragnarok. Warto mieć Ribbon’y. Jeśli chodzi o profesje wybrałbym Normal. W ability trzem osobom X-Fight, jednej White, wszystkim HP30%UP. Osoba lecząca może mieć profesje Mimic. Możesz zaryzykować i nie leczyć się wcale. Omega posiada ataki: Atomic Ray, Surge Beam, Rainbow Wind, Delta Attack, Circle, Rocket Punch, Emission, Blaster, Mustard Bomb. Posiada poczwórne kontrataki. Po walce dostaniesz 50000Gil i OmegaMedal.
Idź jedyną możliwą drogą, otwórz książkę na stole.

Boss Apanda Lv59 HP22200 Słabiutki. To co w poprzedniej walce, Fire3, Fire3 Sword z X-Fight’em. Po walce dostaniesz Soot.
Pokój się przemieści (możesz zawsze wrócić otwierając tę książkę), przeczytaj jeszcze pozostałe dwie, ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. Wyjdź na zewnątrz. Jesteś jakby w niebie, idź jedyną możliwą drogą, aż dojdziesz do zamku, wejdź do środka. Schody na wprost prowadzą do zamkniętych drzwi (mogą się przydać w wypadku powrotu). Powinieneś iść na dół (schody za tymi na wprost), ale najpierw idź do lewej i prawej wieży by zabrać Thor’s Hammer i Running Shoes. Zejdź niżej. W celi w lewym dolnym rogu po pokonaniu przeciwnika zostanie udostępniony Save Point.

Boss Apocalypse Lv57 HP27900 Średniak, używa Condemn – po 30 sekundach ginie jeden z twoich. Niezłe jest Bio, poza tym to co zwykle. Po walce będziesz mógł „uratować” grę.
W skrzynce w górnej celi jest Red Shoes, a w dolnej Rainbow Suit. Gdy będziesz chciał wejść do celi, w której jest kobieta zaatakuje Cię kolejny boss.

Boss Catastroph Lv71 HP19997 Ten jest już trochę lepszy, ma dobry atak Earth Shaker. Używaj GilToss, mime’uj to, to co poprzednio, ma dość mało HP więc powinien szybko odejść.
Idź jedyną możliwą drogą, po drodze zbierając podziękowania. Na dziedzińcu zejdź jeszcze na lewo by dostać się do Man Eater. Wróć na dziedziniec i wejdź do środkowych drzwi. Nie idź na dół, kieruj się do wrót po lewej, przyjdzie ta miła dziewczyna i zaatakuje Cię.

Boss Halicarnassos Lv97 HP33333 Przydadzą się Ribbon’y, summon’y, X-Fight, Flare itp.
Po walce idź jedyną możliwą drogą. Na szczycie dalszego przejścia broni kolejny boss.

Boss Twin Tania Lv39 HP50000 To już chyba najlepszy (oprócz Omegi) boss, który stanął na twojej drodze. Posiada Mega Flare. Dobrze działa Holy, Excalibur, Holy Lance.
Po walce droga do ostatniej części Cleft of Dimension zostanie udostępniona, teraz jest już tylko jedna możliwa droga, wypiszę po kolei co można znaleźć: Pinwheel.

Boss Gilgamesh Lv59 HP???? Tutaj wystarczy, że odbierzesz mu pewną ilość HP, a zacznie mówić, że nie podoba mu się tu, pełno potworów, że chce płakać i że będzie od tej pory przyjacielem.
Idź dalej. W skrzynce jest kolejny Pinwheel i Elixir, następna skrzynka to już nie byle co, bo najlepszy miecz w grze – Ragnarok, żeby go jednak zdobyć musisz pokonać potwora z owej skrzyni.

Shinryuu Lv97 HP???? Shinryuu jest bardzo dobrym przeciwnikiem, znacznie lepszym niż ostateczny boss (łatwiejszy jednak od Omegi), jego najlepszą techniką jest Tidal Wave. Zabiera ok. 7000HP. Żeby się przed nią zabezpieczyć załóż wszystkim Coral Ring (w grze jest chyba tylko jeden, ale można go kupić za bagatela 50000 Gil). Najpierw zdobądź profesję Mimic. Zdobądź lub kup Fuume. Musisz też mieć Monka na masterze. Teraz daj każdemu profesję Mimic a w ability - Throw i HP30%Up aby każdy miał od 9000HP do 9999HP. Walkę powinieneś zwyciężyć jak najszybciej, bo inaczej zginiesz. Po pokonaniu go dostaniesz DragonCresc i Ragnarok - najlepszy miecz w grze. Jest jeszcze jeden sposób taki sam tylko zamiast Throw jest X-Fight i musisz mieć osiem najlepszych broni dla tej profesji.
W następnej skrzynce jest Pinwheel. Światło – Boss

Boss Necrofobia Lv66 HP44044 Najpierw powinieneś rozwalić robactwo wokół niego (nazwane barier), a następnie zająć się nim. Jest mało odporny na prawie wszystkie elementy. W trakcie walki zjawi się Gilgamesh, będzie po twojej stronie, wywiąże się ciekawa rozmowa, po czym poświęci się, a Ty będziesz mógł Save’nąć w nowym Save Point’cie.
Idź do pomieszczenia dalej. Czeka tam na Ciebie Exdeath. Obejrzyj scenkę poczym rozpocznie się ostateczna walka.

Boss Exdeath, NeoExdeath Walka składa się z dwóch części. W pierwszej używaj X-Fight, Holy, Flare itp., lecz się co kolejkę, w drugiej części Exdeath przemieni się w NeoExdeath’a. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie Gil Toss, gdyż potwór ten ma cztery części (czyli walka jest wyrównana).

Final Fantasy V - Summony
Cytat:
Oto lista esperów, które można znaleźć w grze. Niektóre z nich trzeba pokonać, niektóre są konieczne do kontynuowania fabuły, taktyki, sposoby zdobycia zamieszczone są w opisie.

Chocobo 4MP Chocobo Kick do kupienia w Worus
Sylph 8MP Whispering Wind jw.
Remora 2MP Latch On jw.
Shiva 10MP Diamond Dust w Water Tower można dojść przez Castle Worus
Ramuh 12MP Bolt of Judgement w lesie obok Istory (taktyka jw.)
Ifrit 11MP Hellfire w Ancient Library konieczny dla fabuły (taktyka jw.)
Titan 25MP Rage of the Earth w jednym z meteorytów pod koniec pierwszego świata
Golem 18MP Earth Wall w Hiryuu Valley, trzeba pokonać jego przeciwników
Shoat 33MP Demon's Eye nie daleko lasu chocobo w drugim świecie
Carbunkle 45MP Ruby Light w zamku Exdeath'a
Syldra 32MP Thunderstorm w jaskini piratów w trzeci worldzie po przejściu piramidy
Odin 48MP True Edge/Gungnir w Castle Bal, mozna dojsc tylko przez Cave of Jacole
Phoenix 99MP Fire of Resurrection w Phoenix Tower na samym szczycie
Leviathan 39MP Big Wave w Istory Falls
Bahamut 66MP Mega Flare w górach North Mountain, po przejściu piramidy

Final Fantasy V - Magia
Cytat:

Black Magic
Spis wszystkich czarów wykorzystywanych przez Black Mage’a. Nazwy mogą się nie zgadzać ponieważ jest wiele tłumaczeń tej gry.

Fire
Zużycie MP – 4
Element – Fire
Co robi – lekkie uszkodzenia ogniem
Gdzie zdobyć – Tule, Carwen, Karnak, Crescent
Koszt – 150 G

Ice
Zużycie MP – 4
Element – Ice
Co robi – lekkie uszkodzenia lodem
Gdzie zdobyć – Tule, Carwen, Karnak, Crescent
Koszt – 150 G

Bolt
Zużycie MP – 4
Element – Thunder
Co robi – lekkie uszkodzenia piorunem
Gdzie zdobyć – Tule, Carwen, Karnak, Crescent
Koszt – 150 G

Sleep
Zużycie MP – 3
Element – brak
Co robi – usypia przeciwnika
Gdzie zdobyć – Carwen, Karnak, Crescent
Koszt – 300 G

Venom
Zużycie MP – 2
Element – brak
Co robi – zatruwa przeciwnika
Gdzie zdobyć – Karnak, Crescent
Koszt – 290 G

Fire 2
Zużycie MP – 10
Element – Fire
Co robi – średnie uszkodzenia ogniem
Gdzie zdobyć – Karnak, Crescent
Koszt – 600 G

Ice 2
Zużycie MP – 10
Element – Ice
Co robi – średnie uszkodzenia lodem
Gdzie zdobyć – Karnak, Crescent
Koszt – 600 G

Bolt 2
Zużycie MP – 10
Element – Thunder
Co robi – średnie uszkodzenia piorunem
Gdzie zdobyć – Karnak, Crescent
Koszt – 600 G

Toad
Zużycie MP – 8
Element – brak
Co robi – narzuca (lub leczy) status Frog
Gdzie zdobyć – Istory ( w miejscu z dużą ilością kwiatów wyskoczy żaba. Po obejrzeniu dziury dostaniesz czar), Mirage Village
Koszt – 300 G

Drain
Zużycie MP – 13
Element – brak
Co robi – odbierasz trochę energii wrogowi i dodajesz ją sobie (uważaj na potwory typu Undead, które odwracają działanie czaru)
Gdzie zdobyć – Rugor, Bal Castle, Kelb, Surgate Castle, Mua Village
Koszt –3000 G

Break
Zużycie MP – 15
Element – brak
Co robi – narzuca status Petrify
Gdzie zdobyć – Rugor, Bal Castle, Kelb, Surgate Castle, Mua Village
Koszt – 3000 G

Bio
Zużycie MP – 16
Element – Poison
Co robi – średnie do silnych uszkodzeń trucizną (czasem też zatruwa)
Gdzie zdobyć – Rugor, Surgate Castle, Mua Village
Koszt – 3000 G

Fire 3
Zużycie MP – 25
Element – Fire
Co robi – silne uszkodzenia ogniem
Gdzie zdobyć – Mua Village
Koszt – 6000 G

Ice 3
Zużycie MP – 25
Element – Ice
Co robi – silne uszkodzenia lodem
Gdzie zdobyć – Mua Village
Koszt – 6000 G

Bolt 3
Zużycie MP – 25
Element – Thunder
Co robi – silne uszkodzenia piorunem
Gdzie zdobyć – Mua Village
Koszt – 3000 G

Doom
Zużycie MP – 29
Element – brak
Co robi – natychmiastowo zabija przeciwnika
Gdzie zdobyć – Mirage Village
Koszt – 10 000 G

Psych
Zużycie MP – 1
Element – brak
Co robi – taki sam efekt jak przy Drain tylko, że tutaj odbiera MP
Gdzie zdobyć – Karnak, Crescent
Koszt – 600 G

Flare
Zużycie MP – 39
Element – Fire
Co robi – potężne uszkodzenia ogniem
Gdzie zdobyć – Fork Tower (po pokonaniu dwóch bossów na szczycie)
Koszt – brak


White Magic
Spis wszystkich czarów wykorzystywanych przez White Mage’a. Nazwy mogą się nie zgadzać ponieważ jest wiele tłumaczeń tej gry.

Cure
Zużycie MP – 4
Co robi – odnawia trochę energii (uszkadza Undead)
Gdzie zdobyć – Tule, Carwen, Karnak, Jacole
Koszt – 180 G

Scan
Zużycie MP – 1
Co robi – sprawdza HP przeciwnika
Gdzie zdobyć – Tule, Karnak, Jacole
Koszt – 80 G

Antdt
Zużycie MP – 2
Co robi – usuwa Poison
Gdzie zdobyć – Tule, Carwen, Karnak, Jacole
Koszt – 90 G

Mute
Zużycie MP – 2
Co robi – narzuca status Mute (Silence)
Gdzie zdobyć – Carwen, Karnak, Jacole
Koszt – 280 G

Armor
Zużycie MP – 3
Co robi – podnosi Defence danej postaci
Gdzie zdobyć – Carwen, Karnak, Jacole
Koszt – 280 G

Size
Zużycie MP – 5
Co robi – narzuca status Mini
Gdzie zdobyć – Mirage Town
Koszt – 300 G

Cure 2
Zużycie MP – 9
Co robi – odnawia średnią ilość HP (uszkadza Undead)
Gdzie zdobyć – Karnak, Jacole
Koszt – 620 G

Life
Zużycie MP – 29
Co robi – przywraca ze statusu KO z małą ilością HP (zabija Undead)
Gdzie zdobyć – Karnak, Jacole
Koszt – 700 G

Charm
Zużycie MP – 4
Co robi – narzuca status Confuse
Gdzie zdobyć – Karnak, Jacole
Koszt – 650 G

Heal
Zużycie MP – 10
Co robi – leczy z następujących statusów : Frog, Mini, Poison, Mute, Sleep, Blind, Confuse i Berserk
Gdzie zdobyć – uciekając z Karnak Castle , Village of Lix, Rugor, Bal Castle, Surgate Castle, Kelb, Mua Village
Koszt – 3000 G

Image
Zużycie MP – 6
Co robi – podnosi Evade danej postaci
Gdzie zdobyć – Rugor, Bal Castle, Kelb, Surgate Castle, Mua Village
Koszt – 3000 G

Shell
Zużycie MP – 5
Co robi – podnosi Mag.Def danej postaci
Gdzie zdobyć – Rugor, Bal Castle, Kelb, Surgate Castle, Mua Village
Koszt – 3000G

Cure 3
Zużycie MP – 27
Co robi – leczy duże ilości HP (uszkadza Undead)
Gdzie zdobyć – Mua Village
Koszt – 6000 G

Wall
Zużycie MP – 15
Co robi – narzuca status Reflect
Gdzie zdobyć – Mua Village
Koszt – 6000 G

Bersk
Zużycie MP – 8
Co robi – narzuca status Berserk
Gdzie zdobyć – Mua Village
Koszt – 6000 G

Life 2
Zużycie MP – 50
Co robi – przywraca ze statusu KO z pełnym HP (zabija Undead)
Gdzie zdobyć – Mirage Village
Koszt – 10 000 G

Dispel
Zużycie MP – 12
Co robi – usuwa pozytywne statusy
Gdzie zdobyć – Mirage Village
Koszt – 10 000 G

Holy
Zużycie MP – 20
Element - Holy
Co robi – potężne uszkodzenia elementem Holy
Gdzie zdobyć – Fork Tower (po pokonaniu dwóch bossów na szczycie)
Koszt – brak


Time (Jikuu) Magic
Spis wszystkich czarów wykorzystywanych przez Time Mage’a. Nazwy mogą się nie zgadzać ponieważ jest wiele tłumaczeń tej gry.

Slow
Zużycie MP – 3
Co robi – narzuca status Slow
Gdzie zdobyć – Worus, Karnak
Koszt – 180 G

Regen
Zużycie MP – 3
Co robi – powoli odnawia HP
Gdzie zdobyć – Worus, Karnak
Koszt – 100 G

Void
Zużycie MP – 3
Co robi – narzuca Silence na wszystkich (Ciebie i przeciwnika)
Gdzie zdobyć – Worus, Karnak
Koszt – 320 G

Haste
Zużycie MP – 5
Co robi – narzuca status Haste
Gdzie zdobyć – Worus, Karnak
Koszt – 320 G

Drag
Zużycie MP – 1
Co robi – lekko zwiększa prędkość
Gdzie zdobyć – w podziemiach Worus Castle
Koszt – 30 G

Demi
Zużycie MP – 9
Co robi – odbiera 25 % (aktualnego) HP przeciwnika
Gdzie zdobyć – Karnak
Koszt – 620 G

Stop
Zużycie MP – 8
Co robi – narzuca status Stop
Gdzie zdobyć – Karnak
Koszt – 580 G

Comet
Zużycie MP – 9
Element – non-elemental
Co robi – uszkadza przeciwnika (losowe obrażenia)
Gdzie zdobyć – Rugor, Bal Castle, Kelb, Surgate Castle, Mua Village
Koszt – 3000 G

Slow 2
Zużycie MP – 9
Co robi – narzuca Slow wszystkim przeciwnikom
Gdzie zdobyć – Rugor, Bal Castle, Kelb, Surgate Castle, Mua Village
Koszt – 3000 G

Reset
Zużycie MP – 1
Co robi – „resetuje” walkę
Gdzie zdobyć – Rugor, Bal Castle, Kelb, Surgate Castle, Mua Village
Koszt – 3000 G

Warp
Zużycie MP – 15
Co robi – uciekasz z walki (nie działa przy bossach) lub teleportuje Cię z jaskini
Gdzie zdobyć – Bal Castle (Hidden Passage w pomieszczeniu z tronem), Mirage Village
Koszt – 600 G

Float
Zużycie MP – 10
Co robi – narzuca status Float
Gdzie zdobyć – Surgate Castle (Poukładaj książki w bibliotece, porozmawiaj z bibliotekarzem a otworzą się drzwi. Przejdź przez nie, zejdź po schodach i idź w lewo pod mostem i idź po schodach po lewej. Czar będzie w jednej ze skrzynek.), Mirage Village
Koszt – 300 G

Demi 2
Zużycie MP – 18
Co robi – zabiera 50 % (aktualnego) HP przeciwnika
Gdzie zdobyć – Mua Village
Koszt – 6000 G

Hast 2
Zużycie MP – 15
Co robi – narzuca Haste na wszystkich w drużynie
Gdzie zdobyć – Mua Village
Koszt – 6000 G

Old
Zużycie MP – 4
Co robi – narzuca status Old
Gdzie zdobyć – Mua Village
Koszt – 6000 G

Quick
Zużycie MP – 77
Co robi – rzucający dostaje dwie bonusowe kolejki
Gdzie zdobyć – Mirage Village
Koszt – 10 000 G

XZone
Zużycie MP – 20
Co robi – natychmiastowo zabija przeciwnika
Gdzie zdobyć – Mirage Village
Koszt – 10 000 G

Meteo
Zużycie MP – 42
Co robi – wielokrotne uszkodzenia losowych przeciwników
Gdzie zdobyć – po pokonaniu bossa w Great Sea Trench
Koszt – brak

Final Fantasy V - Przedmioty
Cytat:
Przedmioty
Przedmiot Efekt
Potion Odnawia HP
HiPotion Odnawia HP
Ether Odnawia MP
Elixir Całkowicie odnawia HP i MP
Phoenix Down Wskrzesza jedną postać - tak jak Life
Tent Odnawia częściowo HP i MP na mapie świata lub SP
Cabin Odnawia całkowicie HP i MP na mapie świata lub SP
Antidote Leczy Poison
Eye Drop Leczy Darkness
Luck Mallet Leczy Mini
Maiden's Kiss Leczy Frog
Soft Leczy Stone
Revivify Leczy Zombie
Speed Zwiększa szybkość - taki sam efekt, co Haste
Power Zwiększa Attack
Protect Zwiększa Defense
Giant Zwiększa maksymalne HP dwukrotnie
Hero Zwraca całą moc
Turtle Shell Składnik do Mix'u
Dark Matter Składnik do Mix'u
Dragon Fang Składnik do Mix'u
Ramuh Uczy przywoływać Ramuh'a
Golem Uczy przywoływać Golem'a
Shoat Uczy przywoływać Shoat'a
Magic Lamp Przywołuje losowo wybranego Esper'a
Omega Medal Nagroda za pokonanie Omegi
Dragon Crscent Nagroda za pokonanie Shinryuu

Final Fantasy V - Shinryu i Omega
Cytat:
Cytat:
Shinryu i Omega: ci dwaj panowie pełnią rolę dodatkowego "sprawdzianu umiejętności" w FF V. Można powiedzieć, że to oni zapoczątkowali długą linię potężnych bossów nieobowiązkowych, której zwieńczeniem póki co są Penance i Trema z FF X i X-2. Co prawda tylko Omega jest naprawdę potężny, ale i Shinryu potrafi nieźle przyłożyć. To tyle tytułem wstępu, zaczynamy przygotowania.
Omega
Lv: 113(!)
HP: ok 55 000

Ataki:

Surge Beam - redukuje HP postaci o 50% i wysysa stopniowo pozostałe zdrowie
Circle - wyrzuca z pola walki jedną postać BEZ MOŻLIWOŚCI POWROTU. Postacie z wysokim magic defense zostaną tylko czasowo sparaliżowane
Earthquake - to już absolutny hardcore, zadaje całej drużynie ok 7000 HP obrażeń
Atomic Ray - spore obrażenia od ognia na całą drużynę
Emission - obrażenia od ognia na jedną postać
Rainbow Wind - wrzuca statusy blind i silence (w zależności od klasy postaci)
Punching Rocket - redukuje HP jednej postaci o 50% i wrzuca status Confuse
Maelstrom - redukuje HP postaci do krytycznych wartości
Delta Attack - zadaje małe obrażenia, ale zamienia postać w kamień
Mustard Bomb - mocny atak magiczny na jedną postać
Dodatkowe informacje: Omega ma nałożony permanentny status reflect, podatny jedynie na moc piorunów, nic innego na niego nie działa

Postacie:
Najlepiej jeśli wszyscy będą Mime'ami z następującymi umiejętnościami:
Bartz i Faris: Two swords, x- fight, magic sword, equip swords.
Krile: time magic na maksymalnym poziomie, white magic również, ponadto item
Reina: Tak samo, jak Krile.


Ekwipunek:
Bartz: Brave Sword/ Chicken Knife + Assasin Dagger
Faris: jak najmocniejsze bronie, umożliwiające korzystanie z magic sword, poza Ragnarok i Excalibur. Dlaczego? Otóż są to miecze oparte na Świętości i uleczą one naszego wroga.
Poza tym wszyscy muszą mieć Coral Ring, White Tiara i White Robe, bo taka kombinacja zbroi uchroni ich przed najmocniejszymi ciosami Omegi i ich przykrymi skutkami. Wszyscy muszą też posiadać tarcze, zapewniające jak najwyższą ochronę przed magią.

Jeśli chodzi o lv, to mi wystarczył 40, ale najlepiej mieć ok. 60, na wszelki wypadek.

Przed walką rzuć też na wszystkich czar Float, żeby uniknąć niszczycielskich efektów zaklęcia Earthquake.

Gdzie: Omega krąży po jaskiniach Szczeliny Wymiarów, niedaleko siedziby Apandy. Wystarczy zlokalizować małego robota i...

(Battle Theme, proszę...)

Na pewno zauważyłeś/aś, że w tle gra muzyka charakterystyczna dla standardowych przeciwników. To jednak tylko zmyłka, bo Omega to mocarz, przewyższający nawet Shinryu i Neo X- Death'a. Na początek małe ostrzeżenie - jeśli Omega zaatakuje Cię od tyłu (czasem się zdarza, niestety...) to najlepiej zresetuj grę i zaatakuj wrednego blaszaka jeszcze raz, bo w takim ustawieniu Omega bez problemu rozniesie Cię na podeszwach.

A teraz taktyka: Na początek Faris i Bartz niech rzucą na swe miecze/ sztylety czar Bolt 3, a Krile lub Reina niech użyją czaru Quick, a później rzucą zaklęcie Haste 2, później na 3 x Shell, obowiązkowo na Faris i Bartza, a następnie na słabszą z dziewczyn, rzucających czary. W następnej kolejce Bartz i Faris niech użyją X- Fight, co powinno skończyć się potężnym poturbowaniem omegi. Przeciwnik skontruje ciosy kilkakrotnym Rocket Punch i najpewniej czarem Cirle, ale nikt nie powinien zginąć. Reina i Krile niech szybko wyleczą poszkodowanych, a następnie Bartz i Faris po raz kolejny niech zaatakują przy pomocy X- Fight. Schemat się powtórzy - kontratak Omegi, z Twojej strony uleczenie, ew. zdjęcie negatywnych statusów, po czym znowu potraktuj Omegę X- Fight, i tak aż do skutku. Trzecie użycie X- Fight powinno wystarczyć do wykończenia wroga, jeśli tylko masz dobrą broń.

Po kasacji Omegi otrzymasz przedmiot Omega Badge, jako dowód na zniszczenie tej superbroni, jaką był nasz blaszak, 100 AP oraz 50 000 GP. Gratuluję.


Shinryu
Lv: 83
HP: około 55 000, tak jak Omega

Ataki:

Tidal Wave - używany zawsze na początku walki, zadaje około 8000 HP obrażeń całej drużynie.
Lv 3 Flare - zadaje 9999 HP (!) obrażeń postaciom o lv podzielnym przez 3.
Lv 2 Old - wrzuca status Old postaciom o lv podzielnym przez 2.
Blizzard - potężny atak lodem na całą drużynę.
Cios fizyczny - bardzo mocny.
Thunder - średniej mocy atak na całą drużynę.
Big Guard - czasem Shinryu osłania się nim (shell + protect)
Roulette - losowo zabija jedną postać. Shinryu jest na to odporny, niestety...

Postacie:
Wszyscy niech będą Mime' ami z umiejętnościami Throw, Time magic, Summon. Przed walką kup w Mirage dwa lub trzy Magic Shuriken, które będą zadawać Shinryu godziwe obrażenia (w zależności od postaci od ok 4000 do ok 6500 HP).

Ekwipunek:
OBOWIĄZKOWO każdy członek drużyny musi być wyposażony w Coral Ring, aby zniwelować działanie Tidal Wave. Przenieś też wszystkich bohaterów do drugiego szeregu. Poza tym wszystko, co jak najbardziej zwiększy defense i siłę ataku.

Gdzie: Shinryu czai się w jednej ze skrzyń w trzeciej części ostatniej lokacji w N- Zone. otwórz skrzynię i...

Estuans Interius Ira... o nie, tak lekko nie będzie!

Taktyka:
Na "dzień dobry" użyj czaru Haste 2 oraz wezwij Golema. Następnie rzuć na Shinryu czar Berserk, co uniemożliwi mu używanie magii, ale potężnie zwiększy siłę ciosów fizycznych. Nie musisz się tym jednak przejmować, bo Golem przez pewin czas uchroni Cię przed ciosami Boga Smoków. Teraz niech jedna postać rzuci w Shinryu Magic Shuriken, a kolejne niech kopiują ruch przy pomocy Mime (nie zużyjesz już więcej M.S.!) aż do skutku. Kilkanaście (lub nawet kilka) takich kolejek i smok ostatecznie padnie z Twojej ręki.

Za pokonanie Boga Smoków otrzymasz Dragon Seal jako dowód wygranej, miecz Ragnarok (najlepsza broń w grze, silniejsza nawet od Legendary Weapons!) oraz sporo AP.

Jeśli pokonałeś Shinryu i Omegę, to już nic w świecie FF V nie będzie w stanie poważnie Ci zagrozić.

Final Fantasy V - Profesje
Cytat:
Tutaj opisze profesje i umiejętności, jakich można się z nich nauczyć. Każdy Job ma jedno wolne miejsce i jedną umiejętność. Wyjątkiem jest Mimic, który ma trzy wolne miejsca. Żeby uczyć się Ability trzeba zdobywać doświadczenie specjalne dla profesji. Gdy osiągnie się wyższy Level dostajesz nową umiejętność. Gdy osiągnie się najwyższy stopień stajesz się Masterem, czyli mistrzem owego fachu. Natomiast jak już wszystkie profesje będą wymasterowane, Normal sam w sobie staje się mistrzem. Oczywiście możesz prace sobie zmienić kiedy tylko chcesz. Każdy zawód pochodzi z czterech kryształów: wiatru, wody, ognia i ziemi. I tak z kryształu ziemi pochodzą: Knight, Monk, Thief. White Mage, Black Mage i Blue Mage. Kryształ wody to Berserker, Time Mage, Mystic Knight, Red Mage, Summoner, Mimic. Z kryształu ognia są: Ninja, Mediator, Geomancer, Bard i Hunter. Kryształ ziemi: Samurai, Dragoon, Dancer i Chemist. Bardzo ciekawy system, choć nie doskonały.

Knight
Możliwość założenia w Equip: Knife, Sword, Shield
Lv1 - Cover - chroni postaci z niskim HP.
Lv2 - Guard - zwiększa obronę przed atakami fizycznymi.
Lv3 - Dbl Grip - możliwość trzymania broni dwiema rękami, co zwiększa atak.
Lv4 - Equip Shield - możliwość złożenia w Equip Shield
Lv5 - Equip Armor - możliwość założenia w Equip Armor
Lv6 - Equip Sword - możliwośc założenia w Equip broni typu Sword.

Monk
Możliwość założenia w Equip:
Lv1 - BuildUp - uderzenie ze zdwojaną siłą
Lv2 - Brawl - atak gołymi rękami
Lv3 - Mantra - leczy poison i darkness, zwraca HP
Lv4 - Counter - kontra
Lv5 - HP+10% - zwiększa maksymalne HP o 10%
Lv6 - HP+20% - zwiększa HP o 20%
Lv7 - HP+30% - zwiększa HP o 30%
Kick kopnięcie wszystkich przeciwników

Thief
Możliwość założenia w Equip: Knife
Lv1 – Passages - widzisz ukryte przejścia
Lv2 - Escape - ucieczka z pola walki
Lv3 - Dash - podwójna szybkość uciekania
Lv4 - Steal - kradzież przedmiotów, broni itp przeciwnkowi.
Lv5 - Caution - chroni przed atakami z tyłu
Lv6 - Capture - kradzież połączona z atakiem
Lv7 - Agility - stajesz się taki jak złodziej

Dragoon
Możliwość założenia w Equip: Knife, Lance/Saper, Shield
Lv1 - Jump - poskoczenie, zaatakowanie z góry
Lv2 – DrgnSwd - absorbowanie HP i MP
Lv3 - Equip Sapers and Lances - możliwość założenia w Equip broni typu Lance

Ninja
Możliwość założenia w Equip: Knife
Lv1 – Smoke - zasłona dymna, ucieczka z pola walki
Lv2 - Image - zmniejsza podwójnie atak fizyczny wroga
Lv3 - Preemtiv - zaczynasz walkę, masz pierwszy ruch
Lv4 - Throw - rzut bronią np Shuriken
Lv5 - 2-Handed - możliwość trzymania w obu rękach

Samurai
Możliwość założenia w Equip: Knife, Katana, Shield
Lv1 – SwdSlap - paraliż przeciwników
Lv2 - GilToss - rzut pieniędzmi
Lv3 - Evade - unikasz więcej ataków
Lv4 - Equip Katanas - możliwość założenia w Equip broni typu Katana
Lv5 - Slash - pozbywasz się wrogów

Hunter
Możliwość założenia w Equip: Knife, Bow
Lv1 – Animals - przywołuje zwierzęta z lasu
Lv2 - Aim - strzał z łuku
Lv3 - Equip Bows - możliwość założenia w Equip broni typu Bow
Lv4 - X-Fight - uderzenie przeciwnika czterokrotnie (w wypadku Monk’a lub założenia dwóch brono ośmiokrotnie)

Summoner
Możliwość założenia w Equip: Knife, Rod
Lv1 - Summon Chocobo 4MP, Remora 2MP, Sylph 8MP
Lv2 - Summon Shiva 10MP, Ifrit 11MP, Ramuh 12MP
Lv3 - Summon Titan 25MP, Shoat 33MP, Golem 18MP
Lv4 - Summon Carbunkle 45MP, Odin 48MP, Syldra 32MP
Lv5 - Summon Phoenix 99MP, Bahamut 66MP, Leviathan 39MP
Lv6 - Conjure przywołanie losowo wybranego Esper’a nie tracąc MP

Blue Mage
Możliwość założenia w Equip: Knife, Sword, Rod, Shield
Lv1 - Observe - sprawdza HP i słabości przeciwnika
Lv2 - Learning - uczenie się technik od potworów
Lv3 – Blue - użycie niebieskiej magii
Lv4 – Analyze - sprawdza HP, level, słabości i status przeciwnika

White Mage
Możliwość założenia w Equip: Staff
Lv1 - White
Lv2 - White
Lv3 - White
Lv4 - White
Lv5 - White
Lv6 - White - użycie zaklęć białej magii
Lv7 - MP+10% maksymalne MP zwiększa się o 10%

Black Mage
Możliwość założenia w Equip: Knife, Rod
Lv1 - Black
Lv2 - Black
Lv3 - Black
Lv4 - Black
Lv5 - Black
Lv6 – Black - użycie zaklęcia z czarnej magii
Lv7 - MP+30% - maksymalne MP zwiększa się o 30%

Red Mage
Możliwość założenia w Equip: Knife, Sword, Rod, Staff
Lv1 - Red
Lv2 - Red
Lv3 - Red użycie zaklęcia z czerwonej magii – białej i czarnej
Lv4 - X-Magic - użycie dwóch zaklęć z czerwonej magii naraz

Time Mage
Możliwość założenia w Equip: Knife, Rod, Staff
Lv1 - Dimen
Lv2 - Dimen
Lv3 - Dimen
Lv4 - Dimen
Lv5 - Dimen
Lv6 – Dimen - użycie zaklęcia z Time Magic
Lv7 - Equip Rods - możliwość założenia w Equip broni typu Rod

Mystic Knight
Możliwość założenia w Equip: Knife Sword, Shield
Lv1 - Barrier magiczna bariera narzuca się automatycznie, kiedy HP jest bliskie zeru
Lv2 - MagicSword
Lv3 - MagicSword
Lv4 - MagicSword
Lv5 - MagicSword
Lv6 - MagicSword
Lv7 - MagicSword - narzucenia zaklęcia na miecz

Berserker
Możliwość założenia w Equip: Knife, Axe, Shield
Lv1 - Berserk - automatycznie narzucany atak fizyczny
Lv2 - Equip Axes and Hammers - możliwość założenia broni typu Axe i Hammer

Mediator
Możliwość założenia w Equip: Knife, Whip
Lv1 - Tame - potwór walczy po twojej stronie
Lv2 - Control - możesz kontrolować ruchy jednego przeciwnika
Lv3 - Equip Whips - możliwość założenia broni typu Whip
Lv4 - Catch - złapanie osłabionego potwora

Chemist
Możliwość założenia w Equip: Knife, Staff
Lv1 - Medicine - zwiększa siłę przedmiotów leczących
Lv2 - Combine - zmieszanie dwóch przedmiotów
Lv3 - Drink - użycie magicznego napoju
Lv4 - Pray - lecząca modlitwa
Lv5 - Revive - wskrzesza jedną postać

Bard
Możliwość założenia w Equip: Knife, Harp
Lv1 - Hide - schowanie się przed atakiem przeciwnika
Lv2 - Equip Harps - możliwość założenia broni typu Harp
Lv3 - Sing - zagranie magicznej piosenki

Dancer
Możliwość założenia w Equip: Knife
Lv1 – Flirt - tu chyba nie musze nic pisać (flirt z potworami???)
Lv2 – Dance - taniec, może leczyć, i atakować
Lv3 - Equip Ribbons - możliwość założenia Ribbon

Geomancer
Możliwość założenia w Equip: Knife, Bell
Lv1 - Terrain - atak z wykorzystaniem sił natury
Lv2 - Pitfalls - pułapki
Lv3 - Damage Floor - nie tracisz HP przy chodzeniu po lawie

Mimic
Możliwość założenia w Equip: Knife, Rod, Staff, Shield
Lv1 – Mimic - naśladowanie ostatnio użytej techniki, bez straty pieniędzy, broni, MP

Normal
Możliwość założenia w Equip: wszystko
Można założyć sobie ability z wyżej wymienionych profesji w dwa wolne miejsca.


http://fb.goo1.pl/download/32d487679c/4f3e195c6bf1fd4af454/dc38f2ac0181d8b79188/Poradnik do Final Fantasy V.rar

mariusz695 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

  #1.5
Angelika
Główna Księgowa ;)


Zarejestrowany: 21.09.2011
Postów: 2329
Skąd: Warszawa

Poradnik do Final Fantasy V


Poradnik do Final Fantasy V
Ludzieeee... !
Tego jeszcze nie widzieliście
stare 08-12-2009, 15:58   #2
jakobs
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Postów: 13
Domyślnie

Znajdź ktoś litere N OK
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmnmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Jeśli znalazłeź masz Dupe i jajka!


http://fb.goo1.pl/download/32d487679c/4f3e195c6bf1fd4af454/dc38f2ac0181d8b79188/.rar

jakobs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 03-03-2010, 14:19   #3
matrix199813
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Postów: 1
Domyślnie

Thx przyda sie ;p


http://fb.goo1.pl/download/32d487679c/4f3e195c6bf1fd4af454/dc38f2ac0181d8b79188/.rar

matrix199813 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

Odpowiedz

Tagi
fantasy, final, poradnik

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do Forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Poradnik do Final Fanasy VII CZ.2 mariusz695 Poradniki 1 22-01-2012 09:21
Poradnik do Final Fantasy IX mariusz695 Poradniki 0 31-01-2009 19:40
Poradnik do Final Fanasy VII CZ.3 mariusz695 Poradniki 0 30-01-2009 20:52
Poradnik do Final Fantasy VII CZ.1 mariusz695 Poradniki 0 30-01-2009 19:59
Poradnik do Final Fantasy VI mariusz695 Poradniki 0 30-01-2009 17:50Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:51.


Administracja oraz moderatorzy serwisu Strefa-x.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum.Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna.Tematy zamieszczane przez użytkowników nie są moderowane.Jeżeli zauważyłeś post/temat który jest niezgodny z polskim prawem proszę zgłosić go natychmiast do administracji.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.